Тиха, чиста и просперираща Швейцария със своите идилични пейзажи и персонализиран шоколад многократно оглавява класацията на най-щастливите страни в света. Местните жители се качват на ски почти в ранна детска възраст, ядат здравословни храни и зачитат еднакво правата на хората и животните.
Как швейцарците започнаха да живеят така и всичко ли е перфектно в страната на чудесата?
1. Точност
Повече от половината швейцарци говорят диалекти на немски, а също така са заимствали част от манталитета от своите точни съседи. Не е обичайно да закъснявате за бизнес срещи или приятелски партита, а ограничението на скоростта по пътищата се спазва с маниакална точност: ако знакът има ограничение от 60 км / ч, тогава трябва да вървите със скорост от 59 км / h - не повече, но не по-малко.
И дори не се опитвайте да изхвърлите торбата за боклук на улицата в 6:50 вместо в 7:00 - съседите ще бъдат много възмутени!
2. Чистене по график
Личният живот на швейцарците е подчинен на интересите на обществото и дори такъв личен въпрос като прането се координира с околните. В мазетата и таваните на къщите има общи перални, а пералните трябва да се използват по график, с предварителна резервация за ден.
Преди да тръгнете, трябва да измиете всичко и да го оставите чисто - за да не излезете извън графика и да не дразните съседите. Смята се, че този строг регламент помага за пестене на вода и електричество.
Хванаха на летище туристки, скрили сериозно количество дрога в гениталиите си
3. Домашни бомбоубежища
Швейцария е една от десетте най-безопасни страни в света и тук има решение дори в случай на ядрена война: бомбоубежища, оборудвани в къщи, могат да поемат цялото население на страната. Преди това такива убежища бяха построени във всяка жилищна сграда и въпреки че тази норма беше отменена отдавна, сега в Швейцария има 300 хиляди частни и 5 хиляди обществени бункери.
Това са помещения, защитени с мощни стоманобетонни блокове с дебелина до 30 см. Вътре има автономна вентилационна система, както и доставка на вода, храна и лекарства. Ако нещо се случи, всеки швейцарец знае къде да бяга: обикновено входът на бомбоубежището се намира в мазето, до пералнята.
4. Сдържаност
Швейцарците са тихи и предпазливи хора, които предпочитат да държат непознатите далеч от личния си живот. Те няма да споделят подробности от биографията си при първата среща и не очакват истории за семейство и деца от събеседниците си. Личният и професионалният живот са ясно разграничени, всички разговори на работното място се свеждат до обсъждане на професионални въпроси.
Даването на съвети на външни лица също не е прието тук и може би затова нашите емигранти се оплакват от „емоционалната стерилност“ на швейцарския живот.
5. Чистота и ред
Швейцарците доведоха меко казано общоевропейската традиция за сортиране на отпадъци. Те не само практикуват разделно събиране на стъкло, хартия, пластмаса и органика – има дори контейнери за рибни семена, контейнери за буркани със сметана и резервоари за чаши за кафе.
Пикантни СНИМКИ на спящи пътешественички в спални вагони
Първо хартията трябва да бъде вързана в купчина, стъклото и алуминият трябва да бъдат отнесени в пунктове за рециклиране, а пластмасовите бутилки и капсулите за кафе трябва да бъдат върнати в магазина. Всичко, което не е сортирано, може да се изхвърли само в специални платени пакети, така че всеки швейцарец плаща 2-4 CHF за всеки килограм боклук.
Но страната рециклира до 90% от отпадъците, а жителите й могат да дишат чист въздух и да пият вода от всеки поток. „Това е почит към зашеметяващата природа, в която живеем“, казват самите швейцарци.
6. Гласът на народа
Швейцария е страна с победоносна демокрация: местните жители гласуват най-малко 4 пъти годишно и всеки гражданин може да внесе законопроект или изменение на Конституцията, събирайки гласове в подкрепа на своята инициатива.
Органите на местното самоуправление имат повече правомощия от федералните и всички жизненоважни въпроси се решават на местно ниво, по волята на избирателите. Самите швейцарци регулират нивото на данъците в своите кантони и определят максималния размер на доходите за топ мениджърите.
Те също гласуваха против ограниченията срещу тютюнопушенето и решиха да не провеждат следващата олимпиада в страната си.