"Изгубеният" императорски дворец в Рим разкрива тайните си, ето какво ще намерите там!

Днес дворецът се надява отново да заеме мястото на една от най-големите туристически атракции във Вечния град

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/izgubeniyat-imperatorski-dvorec-v-rim-razkriva-tainite-si-eto-kakvo-shhe-namerite-tam Pochivka.blitz.bg
"Изгубеният" императорски дворец в Рим разкрива тайните си, ето какво ще намерите там!

50 години по-късно, "изгубеният" императорски дворец Domus Tiberiana в Рим отново отваря врати като музей на открито. Доскоро рушаща се и забранена за посещение руина в близост до прочутия Колизеум, Domus Tiberiana е построен през първи век след Христа и любим на император Нерон, пише CNN.

Днес дворецът се надява отново да заеме мястото на една от най-големите туристически атракции във Вечния град.

Domus Tiberiana се намира на Палатинския хълм – най-старият в Рим, откъдето в продължение на векове са управлявали императорските династии. С течение на времето обаче обектът се руши и през 70-те години на миналия век е затворен поради структурната нестабилност на някои от руините.

Много римляни го определят като "черна дупка" в археологическото сърце на столицата.

Сега, след шестгодишна реконструкция, дворецът отново отворя като "дифузен музей" с находки и фрески, разпръснати из целия обект, за да предоставят на посетителите представа за древното величие на една завинаги отминала епоха.

И това е грандиозно постижение.

Няма да повярвате на очите си: 4 подводни статуи, които удивляват въображението СНИМКИ

Domus Tiberiana е първият императорски дворец в Рим, построен от император Тиберий, който обединява и включва в себе си съществуващите преди това благороднически имения, построени на хълма.

Дворецът, заемащ над четири хектара, включвал резиденции, огромни градини, места за поклонение и помещения за гвардията на императора.

Като седалище на властта и политиката в Рим Domus Tiberiana е имал отлично местоположение, високо над Палатинския и Римския форум, предлагайки на обитателите си "балкон с изглед към града". С течение на времето той е разширяван от други императори, включително Нерон, който е коронясан на стъпалата му едва 16-годишен през 54 г. от н.е.

Алфонсина Русо, директор на археологическия парк на Колизеума (в който попада Domus Tiberiana) и водещ археолог на ремонта, обяснява пред CNN, че по време на проекта са открити древни антики, много от които изключително добре запазени.

Артефактите - ярки мазилки, фрески, амфори, керамични съдове, тъкачни машини, теракота и статуи на божества, свързани с култовете на Изида, Дионисий и Митра - предлагат на посетителите пътуване във времето.

"Благодарение на тях това място, обитавано в миналото от аристократични семейства, а след това от римски императори, е отново живо", казва експертът.

Мръсните тайни на Рим и защо на италианците не им пука СНИМКИ

Сред новооткритите фрески са едни от най-ранните рисунки на лимони (считани за екзотичен плод в Древен Рим, тъй като идвали от Далечния изток) и изображение на гладиатор, което доказва, че гладиаторските игри от епохата са били ценени от богатите семейства, обяснява Русо.

Императорският дворец става папска резиденция на Йоан VII през седми век. В средата на 16-ти век аристократичната фамилия Фарнезе построява на това място пищните градини Orti Farnesiani, които украсява с орнаменти и скулптури на нимфи, сатири и фавни.

"Този паметник говори за историята", добавя Русо. "Възстановихме Domus Tiberiana в предишния му блясък, но предстои още работа."

"Това, което прави обновения Domus уникален, е архитектурният стил", категорична е Русо. "Успяхме да използваме оригинални материали, за да подсилим и заздравим ръчно изработените 15-метрови предни арки (които минават покрай древната настилка на двореца)."

По-евтино от Банско на Нова година: Най-апетитната дестинация за студените месеци на 2024 година СНИМКИ

Това със сигурност е привлякло вниманието на обществеността.

От повторното си откриване в края на септември Domus Tiberiana е привлякъл около 400 000 посетители, което е огромен успех, тъй като предлага на туристите най-въздействащото посещение от поколения насам.

Археологът и изследовател на древния Рим Джорджо Франкети заяви пред CNN, че с повторното откриване на комплекса, Рим е "възстановил едно изгубено бижу".

"Палатинският хълм винаги е бил сцена на властта в Рим", казва той. "Тиберий вероятно е избрал това място за дворец, тъй като там се е намирала семейната му резиденция. Не са много местата като Domus Tiberiana, където наистина можете да се потопите в автентичния дух на миналото.", допълва археологът.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай