Какво трябва и какво никога не трябва да правите в Босна и Херцеговина

Какво трябва и какво никога не трябва да правите в Босна и Херцеговина

Всички я свързваме с ужасите на войната, която несъмнено е оставила своите дълбоки рани

Босна и Херцеговина е близка до нас страна, дели ни само една държава. Подобно на всички балкански държави, и тя има разнообразно културно, историческо и религиозно наследство, а речта, която ще чуете там, далеч не звучи непознато.

И все пак за повечето хора това си остава една непозната страна. Всички я свързваме с ужасите на войната, която несъмнено е оставила своите дълбоки рани.

Но животът там продължава, а днес много хора преоткриват Босна и Херцеговина както заради интересната история, така и заради живописната природа.

Кравице – балканското бижу в последната джунгла в Европа

И тъй като поради нейната близост е много вероятно рано или късно и вие да се изкушите и да отидете до там, е важно да знаете някои правила за общуване с местните хора.

Вижте кои са нещата, които трябва да правите и които в никакъв случай да не правите, когато сте в Босна и Херцеговина.

Какво да правите

- Ако бошняк предложи да ви направи някаква услуга, приемете любезно и с благодарност. Чужденците често могат да са предпазливи и скептични, когато някой им предлага помощ, особено ако не го познават добре. Опитайте се да разпознаете жеста като знак за местното гостоприемство и покажете благодарност.

- Опитвайте се да говорите за регионите и районите в страната с възможно най-голяма точност. Провинциалната идентичност е важна за хора. Например, за някого от южната част е по-добре да говорите като за херцеговец, а не за бошняк. Но имайте предвид, че може да е трудно да уцелите родното място на даден човек, тъй като по време на войната много хора са избягали и може би нямат възможност да се върнат по родните си места.

- Очаквайте хората да ви задават директни въпроси за възрастта, семейното положение и децата, когато се запознават с вас, информира Cultural Atlas.

- Очаквайте бошняците да водят бурни дебати на обществени места, особено на тема политика. Опитайте се да запазите спокойствие и не се притеснявайте, че тези разговори могат да прераснат в разправии. Бошняците като цяло са много експресивни, особено когато говорят за нещо, в което са твърдо убедени. Тези дискусии се случват често и рядко завършват с лоши чувства.

Какво да не правите

- Избягвайте да се проявявате като твърде стиснати по отношение на парите и времето си около бошняците, особено в социални ситуации. Тези, които не показват щедрост, скоро си спечелват лоша репутация.

- Не обвинявайте бошняк, че е направил нещо лошо, особено пред други хора. Те могат да бъдат много чувствителни, когато им се правят снизходителни забележки.

- Избягвайте да изразявате мнение за причините и хода на войната в Босна. Особено чувствителна тема е да се обсъжда участието на всяка етническа група във войната.

- Избягвайте да приравнявате културата на Босна към посткомунистическите източноевропейски държави или да смятате, че там има тежко съветско влияние.

- Не притискайте местните жители да ви кажат своята етническа принадлежност, ако те се колебаят да го направят. Също така, ако вече не са споделили тази информация, е най-добре да не задавате такива въпроси, освен ако нямате близки отношения с този човек.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай