Кока-колата на Източния блок е жива! Ето къде да си я поръчате

Кока-колата на Източния блок е жива! Ето къде да си я поръчате

Въпреки че прилича на тъмна бира, тя всъщност е безалкохолна.

Много е вероятно докато сте с Братислава и се тъпчете с любимите на местните хора сладкиши като бухтички с ванилово нишесте и понички с мак в един момент да ви предложат тъмна напитка в пластмасови бутилки. Въпреки че прилича на тъмна бира, тя всъщност е безалкохолна. Нарича се Кофола.

Създадена е през втората половина на 20-и век, когато Чехословакия е сателит на СССР. Направена е като алтернатива на Кока-кола и Пепси, които като западни стоки тогава били твърде скъпи и недостъпни. Напитката се е превърнала в любима за цялата страна и продължава да бъде такава в днешните Чехия и Словакия.

Невероятно, но Лима е гастрономическата столица на света

Сиропът, от който се прави основата на Кофола, е създаден през 50-те години от Зденек Блажек – учен, на когото държавата наредила да измисли алтернатива на американските коли, използвайки съставки, намиращи се в Чехословакия. Получил се сиропът кофо – смес от плодови и билкови екстракти, който служи за основа на Кофола.

Някои исторически сведения сочат, че Блажек и екипът му измислили рецептата за сиропа (която и до днес се пази в тайна) докато експериментирали с начини да се използва отпадният продукт от печенето на кафе. Въпреки че в Кофола има кофеин, тези слухове не се потвърждават.

Напитка все още се сервира наливно в голяма част от баровете и ресторантите на Братислава. Компанията-производител се гордее със своите половин милион последователи във Фейсбук, което я прави една от най-известните марки в Чехия и Словакия в социалната мрежа.

Кофола станала толкова популярна, че нейни имитации започнали да се произвеждат в Словакия. След като пуснали подобна напитка с името Локалка, кръчмите в Братислава почнали да си слагат табелки, че продават оригиналната Кофола. Много е вероятно да чуете тази история по време на туристическа обиколка с водач в града, особено таква, която е фокусирана върху храната. Гидовете често чуват от туристите, че напитката има вкус на Йегермайстер. Чужденците са много изненадани, когато разбират, че всъщност не е алкохолна.

Кофола, обаче, не се възприема като менте на Кока-кола или Пепси, а по-скоро като уникална напитка с лека носталгична нотка, напомняща на времето, когато двата народа са споделяли обща история.

По времето на доминацията на СССР Кока-кола и Пепси можели да се намерят само в притежаваните от държавата магазини „Тузекс“, където цените били силно завишени и стоките можели да се купуват само с купони. Те били издавани от държавата и били като златни билети за луксозни стоки, недостъпни за мнозинството от хората. Много местни момичета, които наричали „Тузекс момичета“, излизали с чужденци, които можели да си позволят такива купони. За безцените хартийки се развъртял невиждан черен пазар през 70-те и 80-те години.

От друга страна, чаша Кофола предлагала евтино и безопасно освежаване.

Кофола съвсем не била единствената алтернатива на популярните американски марки зад Желязната завеса. В Източна Германия имали Вита кола, Куик кола, Кафе кола и още най-малко 14 вида. В Полша имали Поло Кокта, в СССР „Байкал“. Югославската „Кокта“ се продава и днес.

Отличителният билков вкус на Кофола е това, което ѝ носи продължаващия и днес успех. Останалите подобни напитки от ерата на Студената война се доближавали твърде много до оригиналите и, когато Желязната завеса паднала, те не можели да е конкурират с тях на свободния пазар. Кофола е по-малко сладка и доставя съвсем различно удоволствие.

Накрай света! Какво кара хората да отсядат в най-забутания хотел на планетата

Със сигурност, обаче, популярността ѝ в наши дни се дължи предимно на носталгията. Търсенето ѝ вече излиза извън границите на Чехия и Словакия тъй като много емигранти искат да си я закупят в Западна Европа.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай