Трябва да знаете определени обичаи и навици на хората от страните по света, които искате да посетите, за да не се случи от незнание и случайно да обидите домакините, които по свой начин са се опитали да направят престоя ви в тяхната държава възможно най-приятен.
В Тайланд се счита за неприлично поставянето на храна в устата с помощта на вилица. А именно, тайландците използват вилица, за да сложат яденето в лъжицата и да ядат с нея.
Тайландците се хранели с ръце до 1897 г., когато крал Чулалонгкорн донесъл прибори за хранене. Също така, когато сте в Тайланд, не яжте храна с клечки, освен ако не е китайска.
В Япония силното сърбане подобрява вкуса на храната и позволява горещата храна да се яде по-бързо. В Южна Корея е правило никой да не яде на масата, докато най-възрастният човек не вземе първата хапка.
Стюардеси бяха глобени в Австралия с $13 000
Когато сте в Италия, никога не казвайте на сервитьора да ви сервира паста с морски дарове с пармезан. Смесването на скариди и риба се счита за основна грешка. Въпреки че това е по-скоро традиционно италианско вярване, то все още е широко разпространено в цялата страна.
В някои инуитски култури в Канада отделянето на газове по време на хранене е знак на благодарност.
В Китай начинът на оставяне на пръчките е много важен. Не трябва да ги оставяте вертикално в купата с ориз, тъй като това напомня на празнична трапеза, предлагана на мъртвите, и не бива да се размахват клечки. Поставете ги на масата, така че да сочат към някого. Уригането в Китай се счита за знак на благодарност.
Къде можем да отидем при комшиите без тест за ЧНГ?
Тостовете в Унгария не трябва да се правят с чаши за бира. А именно, през 1848 г. по време на Унгарската революция, австрийски войници поздравили победените и убити унгарци с халби бира.
Ако режете картофите с нож в Германия, така давате знак на домакина, че те не е готови или добре сготвени. Вместо това разкъсайте картофите с вилица или ги намачкайте.