Повече от 60 милиона апартамента в Китай са празни: Защо страната има нужда от градове-призраци?

Повече от 60 милиона апартамента в Китай са празни: Защо страната има нужда от градове-призраци?

Подготвя се за най-голямата урбанизация в света

В Китай хората не живеят толкова лесно: въпреки нарастващата икономика, има големи проблеми с жилищата. Хората са принудени да се тъпчат в малки апартаменти, където понякога не са налице всички удобства. 

Вижте за какъв лукс става дума на покрива на Огнените кули ВИДЕО

В същото време на територията на страната се появяват нови, почти незаселени къщи. Въпросът е защо властите инвестират в призрачни градове? Само 10-30% от жилищата са заети от нови собственици.

В новите градове има всичко необходимо за комфортен живот: училища, болници, университети, театри, стадиони и т.н. Селищата са свързани към електрически мрежи, имат водоснабдителна система. Дори в напълно празните градове работят комунални услуги, които поддържат ред на улицата. Също така строителите продължават работата си там.

Ярък пример за град-призрак е Тяндучън. Той много напомня на Париж, само че необитаем Париж. Селището е в състояние да побере 10 хиляди семейства. Съществува и град Ордос, който преди имал милион жители: те работели във въгледобивната промишленост. Когато производството спряло, само 100 хиляди души останаха в града. Изглежда доста празно.

64 милиона апартамента могат да поберат населението на Молдова, Украйна и Беларус, което не може да не не удиви. Никой не вандалства в града, защото за ограбване е предвидено смъртно наказание.

И така, какво не е наред с Китай? Според най-разпространената версия властите са построили нови домове за жителите на селските райони, които са над 700 милиона. Правителството е разработило мащабен план за урбанизация, но той не се изпълнява толкова добре, колкото биха искали. Хората не искат да напускат домовете си поради страх, невъзможност да плащат за нови апартаменти и липса на работа на новите места.

Това е най-странното място на света

По време на строителството цените на апартаментите са били приемливи, но сега те се повишиха. Някои апартаменти бяха закупени за препродажба. Заслужава да се отбележи, че властите дават ипотека при много изгодни условия.

Отделно си струва да споменем, че новите градове не са съвсем на благоприятни територии. Някои са построени в средата на пустинята, други в планината, а трети във ветровити райони. Другата страна на монетата - дизайнерите са предвидили убежища под всяка къща в случай на бедствие.

Само времето ще покаже дали урбанизацията е била успешна. Според някои версии китайците се подготвят за война: резервните градове ще дойдат добре по време на бомбардировки.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай