Вилнюс вече има още една невероятна причина да го посетите! Отидете там, за да си премерите...

Вилнюс вече има още една невероятна причина да го посетите! Отидете там, за да си премерите...

Вилнюс, столицата на Литва, може да се похвали с най-големия бароков стар град в Европа. Оценен не само от ЮНЕСКО, но и от хилядите посетители, които прекарват часове наред в скитане из павираните му улички.

Вилнюс остава в съзнанието на посетителите си с бароковата атмосфера, с многобройните си хълмове, от които се откриват красиви гледки отвисоко, с оживените си кафенета денем и барове, неоново осветени вечер.

Отскоро, обаче, градът има нова и доста по-модерна придобивка. Тя е свързана с факта, че страната се намира на 50-то място в световния индекс на щастието, а правителството усилено се опитва да направи гражданите си по-щастливи. Новата атракция се намира в близост до катедралата в центъра.

Светофарите там са снабдени със специални измервателни уреди. Te ще могат да разпознаят дали минувачите са щастливи, както и да измерят тяхната телесна температура и честотата им на дишане.

Уредите са част от научния проект РОК, който е в експлоатация от миналата година. Неговата цел е да предостави на литовското правителство начини за увеличаване на общественото щастие.

„5-годишните деца обикновено скачат докато ходят, понеже те винаги са щастливи. Иначе, относно възрастните, те обикновено са по-щастливи в петък и събота“, обяснява Артурас Каклаускас - учен, участващ в проекта РОК.

Специалните сензори имат способността да измерят не само щастието, но и още шест емоции.

Съвети към туристите: 10 неща, които е по-добре да не правите в самолета

„Анализираме специфични части на лицето като брадичката, бузите, очите и устните. Използвайки тези данни, ние можем да установим дали минувача е щастлив или тъжен, разстроен или изненадан“, посочва Джустас Керкаукас - младши учен в проекта.

Институциите във Вилнюс се надяват научният проект да замени социологическите проучвания. Учените уверяват, че лицата не се съхраняват в база данни, а се използват еднократно за статистически таблици и графики.

„По време на развлекателни събития, доброто настроение на хората се увеличава многократно с 20 до 30 на сто. Като организираме подобни събития, не го правим за красотата им, а за да могат хората да се чувстват по-добре“, казва Далиа Бардаускине - главен директор на проекта.

Търсите силно изживяване? Разходката в този огромен свърхсекретен съветски бункер ще ви остави безмълвни

Докладът на Обединените нации за 2018 година поставя Литва на 50-то място по щастие на глава от населението. Позицията е сравнително назад от тази на останалите скандинавски държави.

 

Коментирай