Как изглежда най-скъпата вила в света – притежавана от крале и милиардери

Как изглежда най-скъпата вила в света – притежавана от крале и милиардери

Това е много повече от красива постройка с изящен дизайн и басейн

Скъпи и луксозни имоти има навсякъде по света, а една от най-важните предпоставки за високата цена е тяхното местоположение. Затова едва ли е изненада, че една от най-ексцентричните и известни вили, която в определени моменти е била и най-скъпата в света, се намира на Лазурния бряг.

Тя, обаче, е много повече от красива постройка с изящен дизайн и басейн. Тази вила има много богата и скандална история, която добавя още повече към нейната стойност.

Вила „Лепополд“ (Villa La Leopolda) е една от най-скъпите на планетата, а в някои години е била и най-скъпата.

Тя е разположена на хълмовете Вилфранш-сюр-Мер между Ница и Монако. Оценена е на 750 млн. долара (към 2008 г.). Тя има дълга кралска история.

Имението носи името на най-известния си собственик – белгийския крал Леополд II, който го купил за младата си любовница Каролин (Бланш) Лакроа (която билва едва на 16 г., когато започнала връзката си с 65-годишния крал) през 1902 г. за символичната цена от един франк. Кралят планирал да го превърне в летен дворец, но това не се случило. През 1909 г. той починал, след като се наслаждавал само на няколко дни законен брак със своята любима.

Вилата на Лазурния бряг останала недовършена.

След смъртта на краля Каролин е изгонена, а незадършеният имот е прехвърлен на племенника на Леополд – Алберт I, който превръща летния дворец във временна болница за инвалиди от Първата световна война.

От 1919 г. вилата постоянно сменя собствениците си. До 1929 г. тя е притежавана от графиня дьо Бошан, а след това (до 1951 г.) от личния архитект на фамилия Рокфелер – Огдън Кодмън-младши, който след сериозни преустройства ѝ придал вида, в който я виждаме днес.

Американският архитект купил няколко сгради и селски имота в близост, които включил към вилния комплекс. Ремонтът надхвърлил бюджета, който си бил предвидил Кодмън, затова му се наложило за известно време да отдава реновираната си вила под наем на богати наематели.

През 1951 г. канадският филантроп Исак Уолтъм Килъм става за кратко собственост на вила „Леополд“, а след това и на неговата вдовица, която в края на 50-те години я продава на основателя на автомобилния концерн „Фиат“ Джани Аниели за 100 000 долара. Семейството на Аниели я притежава до края на 80-те години, когато я продава на ливанския банкер Едмонд Сафра – вече за 3 млн. долара.

 

По времето на Сафра вилата била място за партита в стил „Великият Гетсби“, на които присъствали гости като Франк Синатра и Роналд Рейгън.

Красивото имение на няколко пъти се превръща в снимачна площадка. През 1948 г. тук е заснет филм „Червените обувки“, а през 50-те години – романтичният трилър на Хичкок „Да хванеш крадец“. По време на снимките на последния във вилата Грейс Кели се среща с бъдещия си съпруг принц Рение III.

През 1999 г. Едмонд Сафра загива трагично при пожар, а вилата е наследена от съпругата му Лили Сафра – една от най-богатите жени в света. Тя го притежава мирно и тихо почти 10 години докато в навечерието на икономическата криза от 2008 г. не се появява обява за продажбата на вила „Леополд“.

 

Тогава започва една поредица от новини с гръмки заглавия „Вила „Леополд“ в придобита от Роман Абрамович (или Михаил Прохоров или Дмитрий Риболовлев) за невероятна сума“. В крайна сметка медиите се разбраха, че имението все пак е продадено за 500 млн. евро на „известен руски магнат, пожелал да остане анонимен“.

Централното имение е боядисано в пясъчнорозов цвят, характерен за стила на Сардинското кралство (до 1860 г. то е принадлежало на община Сен Жан-Кап-Фера, където се намира и момента). Площта му е 1670 кв. м, а общата площад на имоета е 7,2 хектара. Около 6 от тях са в градината, в която има около 1400 маслинови, лимонови, портокалови и кипарисови дървета.

 

В къщата има 14 спални и толкова бани. Интериорът е запазил атмосферата от разцвета на Бел епок: старинни мебели, златно покритие на стените, винтидж полилеи, мраморна камина, венециански огледала, автентични гоблени, стъклени плъзгащи се врати и портрети от 19-и век.

В стаите за гости има артефакти от предишните собственици, жители тук преди 100 и повече години. Станите на една от стаите са покрити с копринена облицовка с монограма на крал Леополд II, има и портрети на любимата му Каролин Делакроа.

Библиотеката, украсена с ценна дървесина, пази колекция от 3000 редки книги по ботаника и естествена история, включително ботанически кодекс, издаден през 1640 г., на стойност няколко хиляди евро.

 

Освен това на територията на имението има къща за готи, лятна кухня, закрит басейн, сауна, хеликоптерна площадка. От покрива на вилата се открива невероятна гледка към Алпите и Средиземно море.

Коментирай

mikka

mikka 06.11.2021 10:58

s tqh li se meri peera6kow ???