Най-невероятното будистко кътче на Земята, което може да обиколите за малко пари

Най-невероятното будистко кътче на Земята, което може да обиколите за малко пари

Да ядеш, да се молиш и обичаш не е задължително само в Тибет, пише руската пътешественичка Екатерина Дегтерева. Има една руска република, която е единствената европейска територия, която изповядва будизъм. Там може да се види най-големия будистки храм на европейския континент, да се медитира в необятните степи и да се пробват азиатски блюда - всичко това е възможно в Калмикия.

Ето и разказа на пътешественичката:

Това е една от най-младите руски републики, ако се говори за развитие на инфраструктурата и туризма. В Съветския Съюз тук е нямало на практика нищо - няколко храма и гола степ. И чак пред 1993 г., когато президент стана Кирсан Илюмжинов, всичко се промени. Днес столицата на републиката Елиста е един от световните шахматни центрове, а поклонници от цяла Русия и света пристигат тук, за да видят Златния храм на Буда Шакямуни.

Да се пътешества в Калмикия е евтино

Пътешествието из републиката идеално подхожда на тези, които предпочитат пътешествия от два до пет дни. Да стигнете до Елиста, където и можете да се установите, може по няколко начина: със самолет, (но тъй като градът е малък редовни полети има рядко, затова и билетите са скъпи), с влак (най-продължителния, но спокоен път), или с автобус.

Ние приемаме последния вариант. Може да се отиде до Астрахан, Волгоград или Ставропол, а после да се вземе автобус до Елиста, той пътува 4-6 часа, или пък да се наеме кола. Първото излиза по-евтино, а второто е романтично.

Ако обичате природата, ще ви харесат степните простори

Що се отнася до настаняването, това може да стане в хотел, или можете да наемете квартира. Хотелите не са много. Най-добрият вариант е такъв с 4 звезди в центъра на града, който ще ви излезе около 25 евро за двойна стая. С квартирите е по-лесно и евтино - можете да се спазарите за 10 евро за нощувка.
Придвижването из града е най-лесно с такси - за 1 евро можете да минете от единия край до другия.
Кафенетата и ресторантите също не са скъпи. За сравнение, обяд в добро заведение ще излезе около 1,30 евро, вечеря - около 3,5 евро. 

Няма значение дали практикувате будизма или не, ще се насладите на местните Хурул храмове и тяхната история. Калмицките племена донасят будизма в Русия през 17 век, когато след напускане на Джунгария те мигрират към степната област между Волга и Дон. Първите Хурули са построени на територията на днешна Калмикия през 1690 г., Далай Лама лично им давал имената. Независимо от голямото разстояние между Калкикия и Тибет, будистките връзки се засилили.

Традиционният будизъм на калмиците, между другото, има редица характеристики под формата на тясна връзка на манастирите и духовенството с племенните общности, наличието на училищни традиции в Калмикия, а също се отличава с липсата на прераждане.

Будистите в Калмикия са оцелели от преследването и репресиите по време на сталинската епоха: храмовете били унищожени и калмиците били масово изпращани на изгнание, поради което от 1990 г. насам те трябвало да започнат от нулата.

През лятото на 1991 г. Далай Лама XIV посети Калмикия. Той проведе три масови молитва в Елиста, посети Хурул, освети строителната площадка на будистки храмов комплекс, и се срещна с ръководството на Калмикия и обществеността на столицата, след което дойде в Калмикия още два пъти.
Днес на територията на републиката има 28 Хурула.

Златния храм Буда Шакямуни

Да се види такава сграда като Златния храм, на фона на къщите от съветската епоха, е много необичайно. Големият червен архитектурен комплекс в началото не се вписва с външния вид на останалия град, но това е само в началото.

Най-големият будистки храм е построен през 2005 година. Вътре е най-голямата деветметрова статуя на Буда в Европа. Храмът се състои от седем нива. На първата - библиотека, музей и конферентна зала; на втория - молитвена зала със статуя на Буда Шакямуни. Между другото, вътре в него са разположени мантри, тамян, шепа земя от всеки регион на Калмикия. На трето ниво има стаи за индивидуално приемане; на четвъртото - резиденция на ръководителя на будистката република; на петия - резиденцията на Далай Лама; на шестото стопански помещения, а на седмота - стая за медитация.
При посещение на който е да е Хурул трябва да се свалят обувките, ханите слагат забрадки.

Стария Хурул - Геден Шеддуп Чой Корлинг

В южната част на Елиста, почти извън града, стои старият Хурул - това е будистки манастир.
За разлика от Златния храм на Буда Шакямуни, тук има малко туристи. Но много красива местност наоколо - точно в центъра на степите, засадени с рози и дървета. За тези, които се интересуват от азиатската култура и медитацията, това е мястото, където да бъдете.

Трябва да проверите предварително графика на храма. Ако дойдете сутринта и все още е затворен, почукайте на вратата и монасите просто го отварят, а дори организират обиколка с истории за будизма. Странно, туристите са обичани тук.

Дървото на желанията

Едно от най-колоритните места в Елиста, по-точно пет километра извън града. Според легендата настоятелят на един от манастирите Лама Пурдаш-баши, който е получил благословията от самия Далай Лама V, донесъл семена на топола от Тибет. Връщайки се в Калмикия, той посял семена на най-високата точка на степния хълм, скоро там се появило дърво с ярки листа, мнозина смятали, че това е божествено чудо. Сега 200 години по-късно височината на дървото е достигнала повече от 20 метра.

Първите асоциации, които идват на ум, са свързани с "Дървото на живота" на Терънс Малик, с участието на Брад Пит. В този момент чувствате, че границите се размазват. Забравяте, че сте в Калмикия, в Русия. Главата е изчистена, проблемите изглежда не означават нищо. Само вятърът бързо настига степите, напомня, че трябва да продължите.

Ступата на просветлението

На 15 минути от центъра на града има друго свещено място - ступата на просветлението. То носи името Монлам Тамчед Друпа, което се превежда като "изпълняваща всички желания".

Ступата на Просвещението служи като символ на победата над трудностите и помага за преодоляването на препятствия, а също и естествено допринася за просвещението - пълното разкриване на човешкия ум.

CITY CHESS

През 1998 г. в Елиста се проведе световната шахматна олимпиада. Специално за нея бе построено цяло селище за световните звезди, които дойдоха. Например City Chess бе посетена от певицата София Ротару и актьора от Холивуд Стивън Сигал.

Това не е изненадващо. Цялата инфраструктура на селото е направена в европейски стил. Къщи, алеи, кафенета и ресторанти - изглежда, че сте някъде в Германия. Основната сграда на "града" е Шах Палас, където се провеждат международни турнири.

Само за 50 цента можете да се присъедините към групата за екскурзии, където ще ви разкажат как се състояли олимпийските игри, кои са известните посетители на двореца и какво се случило. Можете също така да направите снимка с "големия шах.

Централната алея на City Chess е украсена със Златната корона "Йорял" ("Желание") , а всяка къща има собствено име от шаха: "Queen", "White Rook" и т.н. 

Културни забележителности

Елиста не е голям град, но културни забележителности има достатъчно. 

Недалеч от шахматния град  има музей на номадските народи. Отвън е малък кръгъл юрт, отначало дори изглежда странно, че входът му струва почти евро. Но когато идва водачът - той е собственикът на музея - всичко попада на място.

Това е истинска монголска юрта, аз самият я построих. Отнемат няколко седмици, за да се сглоби, но за разглобяването й е необходим цял месец. Вътре в музея има колекция, представляваща монголския народ, а също и този на Калмикия. 

Пагодата е друг символ на будистката култура, олицетворяващ принципа на цикличност и цикъла на живота. 

Пагодата "Седем дни" е построена през 2005 г. от монаси от индийски будистки храм. На първия етаж има молитвен барабан, същият като ступата, само че в голям мащаб.

Тялото на барабана е украсено с думите на будистката молитва, обръщайки се към бога Авалокитешвара, олицетворяващ състраданието на всички буди, на три езика (санскрит, стар Калмик и тибетски). В допълнение, около 30 милиона мантри на Буда и Далай Лама XIV са поставени в барабана "кюрде". Едно завъртане на барабана с чисти мисли, според будистката традиция, е равносилно на четенето на всички мантри в него.

Един от най-старите културни паметници в Елиста - музеят на Палмов е открит през 1921 година. Днес фондът му включва всички видове експозиции, свързани с историята, етнографията, културата на хората на Калмикия, предметите на будисткия култ и старото изкуство на Калмикия.

Бъдете внимателни, в понеделник музеят не работи, но след като го посетите, можете да сте сигурни, че ще получите пълна картина на културата на Калмикия.

Паметникът на Остап Бендер

Той е поставен в Елиста, защото президентът на републиката Кирсан Илюмжинов се асоциира именно  с този литературен герой. Защо? Историята мълчи. Но винаги можете да направите снимка с Остап Бендер, и все още да поседите и да се отпуснете в малкия парк.

Мемориален комплекс "Изход и връщане"

Паметници на жертвите на репресиите на Сталин не се срещат често в Русия - това е един от тях. Той е открит в Елиста през 1996 г. в памет на трагедията в живота на хората на Калмикия - депортирането на значителна част от тях в Сибир.

Комплексът включва: железопътен вагон, разположен на релсите в подножието на могилата, 14 колони от гранит по релсите със знак за годините на депортиране на калмиците (от 1943 до 1957 г.), малък възпоменателен обелиск с маркирани референтни години. До самия паметник можете да се изкачите по пътеката.

Ако ви остане време, посетете калмицката държавна галерия, Драматичния театър, Сатиричния театър.

Коментирай