Балканският остров, който мирише божествено

Тук сухата варовикова почва и дългите летни дни създават едни от най-добрите условия в света за отглеждане на ароматни растения

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/balkanskiyat-ostrov-koito-mirise-bozestveno Pochivka.blitz.bg
Балканският остров, който мирише божествено

Има ли нещо по-презареждащо от това да се разхождате сред безкрайно море лавандула в горещ летен ден, когато лилавите поля се докосват до синьото небе?

А има ли нещо по релаксиращо от това да усетите прекрасния аромат, носещ се от стъблата, когато леко ги докосвате с ръка.

Гледката и миризмата на лавандула ви обграждат отвсякъде на Хвар – колоритен хърватски остров, където сухата варовикова почва и дългите летни дни създават едни от най-добрите условия в света за отглеждане на това растение.

Най-дългата крепостна стена в Европа – щит срещу османците, превзета от туристите

Само трябва да излезете от очарователния Стари Град и да откриете Стария път – един удивителен маршрут през острова, обграден от двете страни от лавандула и розмарин. На места могат да се видят и лозя и разхвърляни маслинови горички.

Ако хванете по тесните виещи се пътеки ще се озовете в отдалечени села и укрепени градове, където божествените растения са на показ от юни чак до края на август.

Едно от местата, което изкушава любителите на лавандулата и новите туристи всяка година, е Вело Грабле, на 15 минути с кола от Хвар.

Тук лавандулата цъфти повече от 100 години, а през 60-те години на 20-и век малкото село произвеждало 1% от цялата продукция на лавандула в света.

Вело Грабле е създадено през 15-и век и със своите едва 14 жители, обитаващи каменните си къщи, създава усещането, че модерният свят не е стигнал до тук. Сега то е защитено „етно-еко селище“ – проект, създаден от хърватското правителство през 2005 г. за запазване на наследството на древна Далмация, съобщава „Дейли Мейл“.

Всяка година там се провежда двудневен Фестивал на лавандулата, който привлича посетители от цял свят. Обикновено той отбелязва началото на събирането на реколтата, но лавандулата тук е на почит целогодишно.

Кулурното потапяне в традиционните начини за производство на лавандула започва с пукването на зората. Туристите се опитват да повторят движенията на опитния берач, който използва традиционна техника като хваща сноп стъбла с лавандула с една ръка и с помощта на сърп ги отрязва.

Отрязаните стъбла се слагат в голяма торба и се откарват до селската дестилерия, построена през 1905 г. Тук посетителите могат да видят традиционно дестилиране на лавандула и розмарин в стари казани, които били първите такива в Хърватия и се ползват и до днес.

Местните почитат дестилерията като рядък паметник, който трябва да бъде запазен. Това е едно от последните места, където можете да усетите аромата на стария Хвар.

Местните хора са изключително щедри и изпращат всеки турист с букет свежа лавандула.

Ако искате да научите повече за историята, отправете се към центъра на град Хвар и потърсете къщата с плоча на Барба Борто – първият човек, засадил лавандула в Хвар, през 20-те години. Неговият син Бартул Томичич живее в къщата и посреща посетители.

Друг герой, за който да се оглеждате, е Лавандуловият човек – талисманът на града, супергерой, облечен в лилаво, въоръжен със сърп и букет, който има суперсилата да прогонва молците.

Ако искате да си отнесете лавандула вкъщи, отидете до пазара, където ще намерите чудесни ръчно направени сапуни, масла, парфюми, кремове и красиви калъфки за възглавници с аромат на лавандула.

Можете да пробвате местно вино, зехтин и вкусни бисквити с мед. Има и уъркшопове, водени от експрети хомеопати, които обясняват на туристите за бъдещето на отглеждането на лавандулата, новите технологии, анализи и изследвания.

Галешняк е островът на любовта и се намира на Балканите!

Към края на деня започва истинското забавление. Тогава местните изпълнители се качват на сцената за концерти.

Този малък остров с голямо гостоприемно сърце е отворено за посетитетели и извън Фестивала на лавандулата, а каменните улички на Стари Град са следващото място, което не бива да пропускате.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки

Горещи

Коментирай
1 Коментара
Avrora1
преди 3 години

Много е красив този остров, и съседният Брач също. И цяла Далмация. Знаят как да правят туризъм там - от нищо - нещо, много работят, много се стараят, затова имат и милиони богати туристи...

Откажи