Джамията „Селимие“ в Одрин – архитектурно чудо и мистично творение

Историческият град е свързан и с българската история, не само поради географската му близост с нашата страна

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/dzamiyata-selimie-v-odrin-arxitekturno-cudo-i-misticno-tvorenie Pochivka.blitz.bg
Джамията „Селимие“ в Одрин – архитектурно чудо и мистично творение

Източник: Снимка: Shutterstock

Турция е магично място, където се срещат Изтока и Запада, новата култура и старите традиции.

Едва ли има българин, който да не знае един от нейните най-колоритни и свързани дълбоко с историята ѝ градове – град Одрин, столица на Османската империя от 1369 до 1453 година. Историческият град е свързан и с българската история, не само поради географската му близост с нашата страна. В Одрин са живели около 10 000 българи, а в областта около него - над 40 000.

В областта около Одрин са се провели над 15 големи битки и обсади от античността до днес. Българите са побеждавали край Одрин византийците неколкократно. Хан Кардам разбива голяма византийска армия край Одрин. Хан Крум превзема града в 813 г. През септември 914 г. Цар Симеон влиза победоносно в Одрин, в 921 г. след обсада градът отново се предава на Симеон и е включен в границите на България, съобщава БГНЕС. 

Тайните кътчета на Турция, за които малцина знаят

На 15 август 1002 г. цар Самуил отново превзема града и го разграбва. Важна за европейската история е битката при Адрианопол, когато гражданите на Одрин издигат българските знамена над крепостта и на 14 април 1205 г. цар Калоян разгромява тежковъоръжената рицарска армия на Латинската империя и пленява императора ѝ Балдуин I.

Одрин е административен център на едноименния вилает и има славата на отличен университетски център. Тракийският университет е един от най-добрите в страната, с изключително квалифицирани медицински факултет, болница и симфоничен оркестър.

Но може би това, което придава най-голям чар и автентичност на града, са неговите джамии. В града съществуват три, но най-изящната между тях е джамията „Селимие“ – джамията с най-високите минарета в Турция.

„Селимие“ е построена е през 1575 г. по проект на най-големия строител на Османската империя – Мимар Синан, който строи и джамията в София. Тя има точно 999 прозореца, които, според архитекта Синан, символизират перфекционизма на Аллах. Със своите 70,89 метра нейните минарета са втори по височина в света.

Има много красиви плетеници по прозорците й, които според легендите са вдъхновени от сплетените коси на майката на архитекта. Легендата гласи, че Мимар Синан получил вдъхновение за този шедьовър, докато гледал майчините си коси. Архитектът измайсторил чудни плетеници на всичките 384 тесни прозорчета на джамията по подобие на нейните плитки.

До джамията има музей, а до входа ѝ се стига през известния Голям базар на Одрин, посещаван от стотици българи всяка седмица. Джамията стои в центъра на кюлие (külliye) – комплекс от болница, училище, библиотека, училището „Al-Hadith“ и комплекс от магазини.

Според мнозина „Селимие“ превъзхожда по хубост и внушителност дори „Света София“ в Истанбул, призната за едно от най-високите архитектурни постижения.

Заповедта за издигането на храма дошла от единадесетия падишах на Османската империя – Селим Втори, син на Сюлейман Великолепни. Според легендата Селим Втори получил видение на сън, в което пророкът Мохамед му заръчва да издигне именно в Одрин джамията с плячката от битката с Кипър през 1571 година. „Селим джамия“, както я наричат някои, символизира османския разцвет и се предшества от издигането на одринския дворец непосредствено преди превземането на Константинопол (1453).

Многобройни са групите посетители, дошли специално за да видят архитектурното чудо. Унгарска екскурзоводка сподели: “Това е една от най-хубавите турски джамии, с една от най-добрите архитектури, съществуваща от над 500 години. Затова сме тук именно заради нея“.

За кои атракции в Турция не си струва да харчите пари

Тя сподели, че нейната група екскурзианти са запознати с това, че Одрин е свързан с българската история. Голяма част от тях заявиха, че България ще е една от следващите им дестинации за посещение.

„Прекарахме една нощ в Пловдив и много ни хареса. Следващата година ще организираме културно посещение и в България“, каза екскурзоводката. 

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай
3 Коментара
Мара
преди 1 година

Джамията Селимие е в ремонт до 2025 год.

Откажи
Работническо дело
преди 1 година

Какви са тия смотани заглавия крачунооов

Откажи
Гидара
преди 1 година

Отстрани на джамията в една кафява ретро къща, има музей. Заслужава си.

Откажи