Няколко града по света се преоткриха през последните години, но никой не по-успешно от Алмати.
След разпадането на СССР най-големият град в Казахстан (население 2,2 милиона и нараства) се е превърнал от сив, обикновен съветски метрополис в градската звезда на Централна Азия, съобщава Си Ен Ен.
По пътя си градът разработи една от най-красивите метро системи в света, прерасна в процъфтяващ банков и финансов център, допълни своите ретро базари с луксозни бутици и модерни търговски центрове и прекрои традиционната си гастрономия в нова кухня, която привлича рояци от кулинарни любители от цял свят.
Световна класа
Алмати също се превръща в културен и артистичен център на Централна Азия. Вече има няколко музея от световна класа (включително „тайна“ подземна колекция, която дори няма име) и ослепителен нов културен център, който трябва да отвори врати в началото на следващата година.
„Това е невероятно пригоден за живеене град“, казва дългогодишният американски жител Денис Кийн, защитник на опазването на историята и основател на Walking Almaty.
„Зелено и чисто. Нямате нужда от кола. Градският транспорт тук е фантастичен. И до голяма степен е центърът на съвременното изкуство и заведения за хранене в Централна Азия.
Кийн добавя, че когато каже на някого у дома, че живее в Казахстан, неизбежно се появява „Борат“. Заглавният герой на филма не рисува много ласкателен портрет на централноазиатската нация. Но днес човек се изкушава да си помисли, че ако Борат посети Алмати сега, ще каже: „Много хубаво!“.
Пъстра история
Въпреки че хората живеят в региона от хиляди години, повечето са били номади, които са обикаляли обширните степи между Китай и Европа. През Средновековието наблизо е процъфтявал древен град - спирка по Пътя на коприната, но е изчезнал по времето, когато Руската империя завладява региона в средата на 19 век.
Укрепление, създадено от царските войски, за да крепи руската окупация, се превръща в малък град с решетъчна система от улици север-юг и изток-запад и изобилие от дървета. Руснаците строят и богато украсената катедрала "Възнесение Господне" с характерен купол - една от архитектурните емблеми на града. Иначе в днешно време има малко реликви от царската епоха.
Няколко години след независимостта от Съветския съюз през 1991 г. националната столица е преместена в Астана. Загубата на този важен статут е сигнал за събуждане за града. Вместо да се цупят за пренебрежението, лидерите и жителите на Алмати намират общ език да преоткрият града, ако не за друго, а за да докажат, че той все още е по-добър от Астана.
„Сега това е град на предприемачи и артисти“, казва Джама Нуркалиева, директор на новия Център за съвременна култура „Целини“. Тя смята, че преместването на столицата е дало възможност на Алмати да си свърши работата.
„Тази свобода донесе тук този уникален дух на творчество, възможности, размисъл, дебат. Така че не е чудно, че имаме най-голямата артистична сцена в региона и икономика на мегаполис. Толкова много големи и малки фирми. Това е мястото за много креативни хора, не само за артисти", добавя тя.
Преоткриване на номадския живот
Главните готвачи също са поели предизвикателството да създадат нещо съвсем ново с корени в миналото на Казахстан. Наричат го неономадска кухня, смесица от съвременни техники за готвене и представяне с традиционни съставки, използвани от номадите, които продължават да обитават пасищата около Алмати.
„Намираме вдъхновение в традиционните номадски техники като опушване или готвене на месо на открит пламък или заравяне на месото и готвене върху горещи камъни“, казва Сат Нурмаш, генерален мениджър на луксозния ресторант Auyl в града.
Но тук приликите свършват. Мариновани със специални билки и подправки и бавно приготвени на слаб огън, приготвянето на месата, сервирани като основни ястия, отнема два дни. Порциите са малки и всяка чиния е малко произведение на изкуството.
Сред ястията в седемстепенното дегустационно меню на Auyl са юфка дунган с пикантна патица, самоси от конско месо, бешбармак с пушени гърди и агнешки джолан, студена супа chalop (кисело конско мляко) и агнешки езици с нар.
Други доставчици на неономадска кухня включват ресторант Tör в Стъкления куб на площад Esentai и ресторант Tarih близо до стадион Dynamo. Междувременно Auyl също предизвиква възторг за своя дизайн, вдъхновен от юртата, избран за един от 16-те финалисти в конкурса Prix Versailles World’s Most Beautiful Restaurants.
И все пак не всичко е 21 век. Основан през 1868 г., колосалният Зелени базар (Зелен пазар) е пълен със сергии, продаващи вкусни пресни плодове, курт (топчета кисело сирене), шубат (камилско мляко) и други местни деликатеси. Има цял раздел за различни видове конско месо, включително изненадващо вкусни колбаси.
Тези, които търсят по-задълбочено номадско изживяване, могат да го намерят точно извън Алмати.
В покритите със сняг планини Тиен Шан, източно от града, Националният парк Kolsai Lakes предлага настаняване в юрта в частни лагери близо до езерото Lower Kolsai и конни преходи с водачи номади до отдалеченото езеро Kaindy и неговата зловеща призрачна гора.
Надземно и подземно изкуство
Увенчан със подобна на Лувъра стъклена пирамида, еклектичният Държавен музей на изкуствата Abilkhan Kasteev е основната национална витрина на казахстански творения, от картини и скулптури до декоративни изкуства като килими, бижута и дървена дограма.
Други добри колекции включват Музея на народните музикални инструменти Ихлас (в дървено имение в руски стил, построено през 1908 г.) и етнографските артефакти на Музея в Алмати.
Най-интригуващата колекция в града е „таен музей“, който дори няма официално име. Добавяне към неговата мистичност е фактът, че е под земята както в буквален, така и в преносен смисъл - разположен в сутерена на Френската къща, луксозна търговска аркада на булевард Фурманов, пред която стои реплика на Айфеловата кула.
Собственикът на частната колекция също е мистерия, казва се, че е местен олигарх, който е едновременно запален колекционер и изключително горд с родния си град. Няма входна такса, но резервациите са задължителни.
И за да вземете билет, трябва да познавате някой със строго пазения телефонен номер или имейл адрес, за да направите тази резервация. Местен гид (който също иска да остане анонимен) го нарича „най-важната колекция на казахстанско изкуство и артефакти“.
Десетки стаи демонстрират удивителен набор от предмети от древни устройства за изтезания, средновековни (мъжки) пояси за целомъдрие и номадска мода до ранни радио и телевизори, плакати от съветската епоха и спомени от космонавти.
Има и стаи с мюсюлмански, християнски, еврейски и будистки артефакти, произхождащи от Казахстан. Пазачът на музея ви следва през цялото време, като се уверява, че не правите снимки или не пипате нищо.
Центърът за съвременна култура Tselinny, който скоро ще бъде открит, също се финансира от местен предприемач и бизнесмен, който няма нищо против името му да е публично известно (Кайрат Боранбаев) и иска всеки да посети институция, която той смята за най-добрата по рода си в Централна Азия.
Разположен в реставрирано кино Tselinny от съветската епоха, постмодерна структура със стъклени фасади, построена през 1964 г., центърът ще бъде домакин на широка гама от съвременна музика, танци, филми, изобразително изкуство и театър, както и изследователски проекти, образование и издателска дейност.
„Нашата артистична стратегия се основава на симбиозата между два мотива, които наричаме Тук и Сега“, казва Джама Нуркалиева.
„Тук става въпрос за физическо пространство, където се случват различни формати или събития. Сега се основава на изследователски проекти, които се случват в момента и непрекъснато в бъдеще, за да се създаде интелектуално пространство, подсилено от ангажименти с артисти, теоретици и интелектуалци от различни дисциплинарни, културни, социални и идеологически перспективи. Сега служи като инструмент за реализиране на програмирането на Here.”
Обществените пространства на града също са домакини на широк спектър от изкуство. Метрото в Алмати е известно със своите изящно украсени станции, по-специално Zhibek Zholy с мозайката си „Чудесата на древния свят“, цветното витражно ябълково дърво в Almaly и традиционната казахска сватбена сцена в Auezov.
Американският жител Кийн посветил голяма част от последното десетилетие на разкриването и запазването на голяма част от общественото изкуство от съветската епоха, което е било пренебрегвано - и в много случаи боядисано или измазано - след независимостта.
Една от неговите пешеходни обиколки включва шедьоври на социалистическата модернистична архитектура като банята Arasan, спа и уелнес център, както и релефи и стенописи на хотел Otrar, както и мозайки и витражи на Академията на науките.
„Част от тази архитектура и изкуство са извън утъпканите пътеки“, казва Кийн, „в град, който много хора вече смятат за извън утъпканите пътеки. Но това е едно от нещата, които правят Алмати специален.“
Стигане до там
Turkish Airlines лети без прекачване два до три пъти дневно между Алмати и Истанбул, с връзки до множество европейски, африкански и близкоизточни градове.
Air Astana предлага вътрешни услуги до множество градове в Казахстан, плюс ежедневни полети до Пекин, Сеул, Ню Делхи и Банкок.