Как Хърватия лиши Босна и Херцеговина от брегова линия КАРТА

Как Хърватия лиши Босна и Херцеговина от брегова линия КАРТА

За да разберем това, трябва да се върнем във времето, когато Дубровник е бил независима държава

В интернет се върти една малка шега, свързана със странната граница между Хърватия и Босна и Херцеговина. Вероятно сте я виждали вече стотици пъти.

Босна: Искам излаз на море.

Хърватия: Не.

И когато видите картата с двете държави, виждате защо шегата е толкова вярна.

Това е най-екзотичната дестинация в Европа!

По-голямата част от територията на Хърватия се намира на север от Босна и Херцеговина, но дълга ивица земя по крайбрежието на Адриатическо море блокира почти целия достъп на Босна.

Изглежда, както се казва във вица, че Босна и Херцеговина е с напълно изолиран достъп до морето. Това, обаче, не е съвсем вярно.

Босна и Херцеговина всъщност има плаж, макар и малък – дълъг едва 20 км. Това е втората най-къса брегова ивица на света след тази на Монако. Дори малките острови като Тувалу и Нуару имат по-дълги плажни ивици.

Плажът на Босна и Херцеговина едва се вижда на картата. Трябва да увеличите мащаба на Google Maps, за да го видите.

Ето това е плажът. Всичките му 20 км принадлежат на община Неум. Заради това, че е единственото място с излаз на море, Неум е популярна туристическа дестинация с доста хотели.

Неум всъщност пресича дългата брегова ивица на Хърватия и отделя най-южната ѝ част от останалата територия на страната. Точно тази част от Хърватия, обаче, е доста популярна саред туристите. Прочутият и красив град Дубровник е разположен там.

Как всъщност Хърватия е получила (почти) цялата брегова линия на границата с Босна? За да разберем това, трябва да се върнем във времето, когато Дубровник е бил независима държава.

Цялата крайбрежна ивица, известна като Далмация, е била обект на военни конфликти между Венецианската република и Османската империя векове наред. Венеция имала контрол над по-голямата част от Далмация, с изключение на града-държава Дубровник, който станал независим през 14-и век, а по-късно станал васал на Османската империя.

Империята контролирала съседното кралство Босна и района на Херцеговина. Но когато османците започнали експанзията си към други територии, била сключена Свещената лига между Венеция, Свещената Римска империя, Жеч Посполита и Русия.

Когато избухнала войната срещу империята от 1683 година, Дубровник се уплашлил, че враговете на османците могат да се опитат да атакуват града. За да се предпази от атаките на Лигата, Дубровник буквално се отделил от останалата част от Далмация, преотстъпвайки малка част от територията си на Адриатическо море – днешен Неум, на Османската империя.

По този начин, за да достигнат до града-държава, съюзническите християнски войски първо трябвало да преминат през тази малка територия, принадлежаща директно на Османската империя.

Тази идея проработила, макар че самите турци претърпели огромни поражения и изгубили много земя в Унгария, Полша и на Западните Балкани. Дубровник останал непокътнат докато войските на Наполеон не влезли в него през 1806 година.

Междувременно Босна останала в рамките на Османската империя до 1878 година. След това попаднала във властта на Австро-Унгария, а по-късно се родило Кралство Югославия. След края на комунистическата ера, когато Югославия се разпада, Босна и Херцеговина запазила малката си брегова ивица на Адриатическо море при Неум.

Това ВИДЕО ще ви накра да се влюбите в Дубровник и да започнете да стягате куфарите

Хърватия пък останала с ексклава около Дубровник, което създава много главоболия на туристите, които искат да посетят красивия град.

За да стигнат до там, те трябва да пресекат две държавни граници и да минат две гранични проверки. Съответно мерките за сигурност са причина за много нежелани закъснения.

Планира се да бъде изграден мост, свързващ основната част на Хърватия с полуостров Пелешац, което би позволило заобикалянето на Неум. Строителството на съоръжението, което трябва да бъде дълго 2,4 км, непрекъснато се отлага по административни причини.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

към автора

към автора 23.11.2020 12:32

Има голяма разлика между плаж и брегова ивица. На 20 километра брегова ивица има 20 метра плаж.