Любовното пътуване на Коледния остров: Явление, което може да се види само там

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/lyubovnoto-ptuvane-na-koledniya-ostrov-yavlenie-koeto-mozhe-da-se-vidi-samo-tam Pochivka.blitz.bg
Любовното пътуване на Коледния остров: Явление, което може да се види само там

Това е едно от невероятните чудеса на природата. То започва на Коледния остров в началото на ноември с пътуването на милион червени раци за... любов и секс. Минават като червена лавина. През полета, пътища, градове и дори голфови игрища, а целта им е морето, където се размножават.

Това пътуване не е по джоба на всеки, предвид високите пътни такси. Но пък иначе, има ли човек повече свободно време, спокойно може да прекара тук и месец. Или поне да си го пожелае.

Всяка година миграцията на над 100 милиона сухоземни червени раци (Gecarcoidea natalis) е впечатляваща гледка. Трае две седмици и стартира със започване на дъждовния период в началото на ноември. 

Около 8 км дългото трасе започват първо по-големите самци, а седмица след това тръгват и женските раци. Напускат местата, които обитават в тропическите гори и са насочват към морето, за да могат да се размножат. Пътуват над 12 часа всеки ден.
Независимо, че са се отказали от живота си във водата, раците оставят яйцата си под вода, защото лаврите могат да дишат само там. 

Планирате пътуване до Египет през зимата? Безценни съвети, които ще ви бъдат от полза

След като се слеят, отново първо самците тръгват първи към вътрешността на острова. През това време самките остават, за да пазят 14 дни оплодените яйца. Те изчакват пълнолунието, когато приливът е най-нисък и могат да се приближат максимално навътре във водата, за да оставят там яйцата си.

Гледката с придвижването на раците е невероятна и привлича към Коледния остров хиляди туристи от целия свят.

Прези малките рачета да могат да се отправят и те към вътрешността на острова, се прикрепват към по-големите туфи до брега в очакване да закрепват. В средата на януари червената лавина може да бъде забелязана отново, този път в обратната посока и вече от по-младото поколение. 

Учените дълго време си задавали въпроса как е възможно всяка година раците да извървяват този труден път и са стигнали до извода, че виновен за това е хипергликемичния рачи хормон. В определено време той увеличава нивото на захарта и така раците имат енергия за целия този път./pochivka.blitz.bg.

Горещи

Коментирай