Древна тайна е свързана с абатството Сен Галгано, разположено в прекрасната Вал-дьо-Мерсе, само на 35 км южно от Сиена, Италия.
Абатството Сан Галгано е сред най-големите готически сгради в Италия. То е без покрив, с поле трева вместо неф, останки от фрески сред растителност, както и чудни гледки към небето, облаците и хълмовете през розетния прозорец.
Тайнствената фигура на хуманоид над Теотиуаканската пирамида
Църквата на абатството, с нейния неф с дължина от 70 метра, и високите странични коридори, е разположена около един каменен олтар.
До църквата има малка обител и няколко манастирски сгради, които частично се обитават от членове на Comunità Incontro, които са отговорни за поддържането на абатството.
Преди много време, в 12-и век, бившият рицар Галгано Гуиоти живеел в съседния Кюздино, недалеч от Флоренция. Роден в аристократично семейство Чиусдино, Галгано бил неспокоен и жесток човек.
Веднъж му се случило нещо странно. Имал видение, в което видял архангел Михаилю. След това Галгано се отдръпнал от света и станал отшелник в покрайнините на родния си град.
В съответствие със съвета, който получил от небето, и точно така, както го видял във видението си, той забил меча си в голям камък. Само малка част от него останала да се подава от скалата.
При посещение на неговото семейство и близки рицари, които се опитали да го разубедят и да го върнат към светския живот, мечът на Галгано се забил в една скала и оформил нещо като разпятие.
По този начин още повече се засилило неговото убеждение, че е направил правилен избор за живота си.
Този меч днес все още съществува. Неговото съществуване символизира както знамението, така и промените, настъпили в живота на рицаря Галгано.
Отшелническото жилище на светеца е превърнато в Капела ди Монте Сиепи – сградата на хълма над главното абатство. Тук се намира и забитият в камъка меч.
Параклисът е проектиран като мавзолей, но тялотона Галгано е загубено, макар че главата му е запазена и се съхранява в катедралния музей на Сиена.
Ако оставим настрана тази древна легенда, не е иизвестно как мечът се е оказал в скалата. Никой няма толкова голяма сила, че да забие меч, дълъг повече от метър, в твърдата скала.
Мнозина казват, че това е чудо, но не всички вярват в това.
Струва си да отбележим, че през 2001 година по молба на монасите е направено изследване. Учените от Университета на Павия потвърдили, че мечът е автентичен от 12-и век, както и неговото разположение в скалата.
Пробите показали, че химическият състав на меча определено съответства на металните сплави, използвани от оръжейниците в края на 11 и началото на 12 век. Точно по времето, когато е живял рицарят Галгано.
Феномените на природата: Защо не падат тези висящи камъни?
Мечът всъщност е от Средновековието. В изследванията експертите изполвали рентгенови лъчи и много малък образец. Било потвърдено, че горната част и скритата в скалата долна част са части от един и същи предмет.
Галгано умира в своята колиба на 30 ноември 1181 година. Живял е само 33 години. Четири години след смъртта му е канонизиран за светец.