Остров Коледа изобщо не е какъвто си го представяте – и не е до Лапландия

Остров Коледа изобщо не е какъвто си го представяте – и не е до Лапландия

Това не е място, на което през декември вали сняг, щъкат елени и фучат шейни

Остров Коледа не е място, на което през декември вали сняг, щъкат елени и фучат шейни. Това е късче земя с площ 135 кв. км и не е никак близо до Лапландия или Северния полюс.

Защо тогава носи името Коледа?

Този скалист остров в Тихия океан, намиращ се на 350 км южно от Ява и Суматра и на 1600 км от Пърт в Австралия, за пръв път е открит от европейци през 1615 г. на 25 декември. Ричард Роу, пътуващ с кораба „Томас“, го забелязал. Капитан Уилям Майнърс го кръстил на деня, в който е открит – Коледа.

Невероятната история на прокълнатия остров Сейбъл

За първи път островът е заселен в края на 19 век.

Той не е и типичният тропически островен рай. Наричат го още „Галапагос на Индийския океан“. Известен е със своите червени раци, морски птици, китови акули и великолепни коралови рифове. Почти две трети от територията му е национален парк.

Географската отдалеченост на острова и минималното човешко присъствие са допринесли за високото ниво на ендемичност на флората и фауната, което предизвиква голям интерес у любителите на природата.

Населението му е около 2000 души, като 21% от тях са китайци, 18% малайзийци и 12% австралийци. Има международно летище, където кацат самолети от различни дестинации. Редовни полети вървят от и до Пърт. Островът е под австралийски суверенитет.

Какви са топ атракциите на остров Коледа?

Наблюдение на армия от раци

Остров Коледа има уникална атракция, която не може да бъде видяна никъде другаде. Това е годишната миграция на червените раци. Тогава армия от 60 млн. раци изминават пътя от гората до брега на морето, за да се размножават в началото на новия дъждовен сезон.

Това е спектакъл, който сър Дейвид Атънбъро описва като едно от най-великите природни чудеса на света. Миграционният период обикновено е в края на октомври и през ноември, но можете да видите килим от хиляди пълзящи раци по всяко време от годината, особено в горите, съобщава australia.com.

Островът е дом на най-големия рак в света – кокосовият рак (Birgus latro), който може да достигне широчина до 1 метър и да живее до 100 години.

Да изследвате подводния рай

Заобиколен от коралови рифове, островът има над 60 точки за гмуркане с едни от най-чистите води в света. Водата е топла целогодишно и няма островни медузи.

Да изследвате дивата природа

Около две трети от острова са национален парк, покрити с гъсти мусонни гори. Безброй пътища за високопроходими коли, пешеходни маршрути и пътеки могат да ви отведат дълбоко в гората до водопади, ръбове на скали с живописни пезйзажи и красиви плажове.

Да релаксирате в безплатно скално СПА

Маршрутът до плажа Доли минава през горички от палмови дървета, таитянски кестени, фикуси-удушвачи и други екзотични растения. Плажът е обграден от кокосови палми.

Там има сълно вълнение и Доли Бийч СПА – естествен скалист басейн, който е по-хубав от всяко джакузи. Можете и да отидете до Пещерата с пясъчно дъно, над която висят красиви сталактити и да се потопите в хладните води. И двете атракции са безплатни.

Уединено настаняване

 

Защо всички искат да отидат на този гръцки остров, когато има сняг ВИДЕО

Сгушена между океана и гората се намира Swell Lodge. Тази къща за годти е една от най-уединените, които можете да си представите. Има прозорци от всички страни, изцяло еко и предлага панорамни изгледи към заобикалящата я дива природа.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай