Призрачни СНИМКИ на руините от мечта на Сталин, за която са умрели 300 000 души

Призрачни СНИМКИ на руините от мечта на Сталин, за която са умрели 300 000 души

Снимки, направени от новозеландския фотограф Амос Чапъл, разкриват зловещите останки от съветските лагери ГУЛАГ и частично построената железница, на която са умрели 300 000 работници, а телата им са заровени в земята. Ужасяващите лагери са разположени из сибирската пустош, под и над Полярния кръг, а затворниците в тях били принуждавани да работят по влаковата линия, която била мечтата на Йосиф Сталин – от Салехард до Игарка, съобщава „Дейли Мейл“.

Сътрудниците на съветския вожд знаели, че това е безсмислено начинание на един изключително трудерн терен, но никой не смеел да му се противопостави.

Лагерите на ГУЛАГ (Главно управление на наказателните лагери) били повече от 100, разпръснати из цяла Русия. Те са заснети от фотографа на радио „Свободна Европа“ Амос Чапъл, който чул за мрачния паметник на човешкото безумие от свой приятел пътешественик.

Необичайна туристическа атракция! Край бреговете на Франция се появиха останки от немска подводница

Той казва, че не знаел имената на лагерите, намиращи се между Салехард и Надим, тъй като те били „безименни или имената им били изгубени за историята“.

Снимките на Чапъл са смрзяващо напомняне за кошмарното минало на Русия. Един изключително стряскащ кадър показва килии за наказание с облицовани с желязо врати. Фотографът се свързал с един от оцелелите от чудовищния железопътен проект – Александър Сновски, който му разказал, че там гладуващите затворници получавали по едва 200 грама хляб и чаша вода на ден.

Чапъл споделя, че това е един от най-тежките му проекти и че е направил голямо историческо проучване преду да отпътува към тези места.

Описвайки какво е било усещането, когато влязъл в един от лагерите, той разказва: „Да стоиш в килия за наказания, където хората били захвърляни и им давали мизерни порции, беше най-силният момент за мен. Цялото място е едно огромно местопрестъпление. Но това е престъпление, за което никой не е държан отговорен“.

Докато правел проучването си Чапъл изчел невероятни разкази на очевидци за нечовешките условия в лагерите. В един от тях мъж описва наказанието, което било налагано за опит за бягство, при което човек бил връзван гол за стълб и оставен на кръвосмучещите комари. За 2-3 часа от кръвозагубата той губел съзнание, а след това умирал.

Друг затворник разказал, че хвърляли любовни писма в бараките на жените и дори бутилки със семенна течност. Жените се опитвали да забременят, за да се отърват от къртовския режим на работа.

ГУЛАГ е система от наказателни трудови лагери, основана през 1919 година Владимир Ленин. В тях били затваряни „контрареволюционни елементи“, но също и други нежелани членове на обществото като гейове например. Затворниците били държани при изключително лоши условия и работели буквално до смърт.

Когато Ленин умрял през 1924 година и на власт дошъл Сталин, системата от лагери се разширила изключително много. Между 1929 и 1953 година, когато умрял Сталин, 18 млн. мъже и жени били били откарани в лагерите в Сибир и други далечни точки на Съветския съюз, като много от тях никога не се завърнали.

Железопътната линия Салехард-Игарка, която се намира в Северен Сибир, е умотворение на Сталин. Целта била да се свържат руските арктически води със западната железопътна мрежа и никеловите мини на север със съветските фабрики на запад.

Затворници от ГУЛАГ поставяли релси в страната от 1947 до 1953 година. Комунистическите лидери изоставили Проект 501 веднага след смъртта на Сталин, макар че му оставали едва 65 км до завършването.

За да стигне до изоставената линия, Чапъл летял до Салехард, който се намира от двете страни на Полярния кръг. Той разказва, че местните хора се шегували, че в някои къщи можеш да спиш с главата в Арктика, а с краката на материка. От там Чапъл се придвижвал с всевъзможни превозни средства, подходящи за блатистия терен.

Макар че повечето лагери са празни, с гниещи дървени части и разглобени релси, лежащи наблизо, фотографът казва, че една от сградите била в отлично състояние. Изглежда ловците ползвали постройката като заслон в пустошта. Тя имала напълно функционираща пещ с петолъчка отгоре.

Друго интересно откритие, което фотографът е направил, е стъклен буркан с варено свинско, останал от този период.

Осмото чудо на света – древен храм, издялан от един-единствен къс скала (СНИМКИ)

Чапъл казва, че не му е трябвало специално разрешително, за да посети лагерите, защото изискването за такова отпаднало предишната година. „Сега можеш просто да се скиташ по тези места, което е вълнуващо, но също и обезсърчаващо – кражбата на аретфакти несъмнено е в разгара си“, обяснява той.

 

Коментирай