Представете си безкрайното родопско „море“ – необятна шир от зелени върхове, планински гънки и живописни долини с реки или язовири.
И някъде по средата на тази шир едно почти идеално равно място – едно плато, застинало сред несравними гледки, предлагащо красота от всеки ъгъл. И естествено – на това идеално място, едно село, каквото няма в цяла България.
Още по-естествено - селото се нарича Равногор. Посреща ви с чистота, спретнатост и разговорливи хора. Не са много - между 200 и 300 души, но с гордост ще ви разкажат, че селото е чисто българско и християнско.
В центъра на селото се намира православна църква, чиито патрони са Св. Петър и Св. Павел. Църквата е основана през 1847г. и е богато украсена с икони и стенописи.
Твърдоглавите българи
Равногор се намира в област Пазарджик и до него се стига по път, който тръгва от Брацигово.
Първото име на селището датира от времето на османската власт и то е било Кория („гора“ на български). То се получава с признаването на Равногор като административна единица в турската империя през 1777 г.
Заради това, че турците не могли да потурчат местните българи, те ги наричат „аксии“ (твърдоглави), а селото Акси Кория. След Освобождението с решение на общинския съвет името е сменено на Ясъ Кория („Равна гора“).
Най-чистият въздух
Според изследвания на НАСА землището на село Равногор и територията в радиус от 40 км около него притежава най-чистия въздух на Балканския полуостров.
Пътеки към природни красоти
От селото започват пътеки към няколко изключително красиви места. По стар римски път, заобиколени от родопски върхове, можете да стигнете Бековите скали. Мястото е означено с табели, а на самите скали има беседка и пейки. От там се открива изумителна гледка към някои от родопските първенци, а в полите им - язовир Въча. За това магично място си отделете време, защото няма да ви се иска да тръгнете.
По същия път има отклонение и към друга забележителност - Червената скала. Наречена е така заради червеникавия оттенък на камъните. Там също има впечатляващи скални късове, надвесени над долината, предлагащи неповторима панорама.
Равногор се "пази" от три забележителни върха.
На връх Света Елена се намира параклис, носещ името на Св. Константин и Св. Елена, обновен по инициатива на местния краевед Йордан Начков през 1999г. Тогава вътрешните стени на параклиса са украсени със стенописи от писателката и художничка Кристин Юрукова (1956г.- 2019г.) и сестра й Марлена Юрукова.
През 2021г. външните стени на параклиса са украсени със стенописи, изобразяващи Св. Св. Константин и Елена, Св.Св. Кирил и Методий - от двете страни на входа, сцената Богородица на трон с ангели и сцената "Моление" (Дейсис) - на западната стена в памет на Кристин Юрукова и Йордан Начков.
По-голямо предизвикателство е връх Света Неделя, който е не само по-висок - 1578 м, но и доста по-стръмен. Изкачвайки стръмните му склонове, човек се чуди какво кара равногорци всяка година да изнасят на гръб догоре големия казан и живото агне за курбана. Но когато стигнете, гледката, която се открива е невероятна. На запад като на длан се вижда селото и цялото равногорско плато, нашарено от картофените ниви и горския разсадник.
На север е Тракийската низина, а на хоризонта се очертава Балканът. На изток и юг, докъдето поглед стига, се простира морето на Родопите. Ясно се очертава дълбоко вкопаната долина на река Въча, отвъд нея е Чернатица с върховете Модър и Персенк.
(Снимки: Почивка БЛИЦ)
Най-високата точка в землището на село Равногор, а и на Равногор (рид) е връх Санджак - 1878 м.
Други интересни места в региона са Фотинският водопад и защитената местност Атолука. /Почивка БЛИЦ