Скачоковата къща - аристократичното величие на Враца

Тя е един пример за следосвобожденска архитектура и то на доста високо ниво

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/skacokovata-kshha-aristokraticnoto-velicie-na-vraca Pochivka.blitz.bg
Скачоковата къща - аристократичното величие на Враца

Една от величествените къщи във Враца подобно на много други тъне в разруха. Сградата е паметник от местно значение, в годините назад е имала много приложения, но непромененото до днес в нея е това, че носи със себе си аристократично величие.

За много врачани, къщата е позната като Скачоковата къща. Тя е един пример за следосвобожденска архитектура и то на доста високо ниво, обясни за "Радио Видин" архитектът Веселин Алексиев и добави, че в началото на 20 век, днешният булевард "Христо Ботев", където се намира и тази къща, е една от основните пътни артерии в града. Освен това, тя е една от оживените улици, на която се развива много търговия, разказа още архитектът:

Мистерията с Къщата с фалосите

"Основното, което се казва, е това, че по този булевард се появяват домовете на хората, които се заселват след Освобождението... След Освобождението градът започва бързо да се развива, идват архитекти и хората, които развиват търговия успешно след Освобождението, започват да си обособяват по протежението на бул. "Христо Ботев" своите кантори, жилища и т.н. Така се появява конкретно и Скачоковата къща."

Снимки преди и сега: ДА Враца и Александър Маринов

Строежът на самата къща започва в началото на 20 век и е завършена през 1910 година. Това сочат данни от мозайка, намираща се на входа на къщата, разказа още Веселин Алексиев. По данни, потвърдени от архитект Алексиев, до 30-те години на 20 век в къщата е било ателието на шивача Никола Катърски. Той бил и един от водещите представители на еснафа, който е внасял платове от цял свят и бил един от най-търсените шивачи в града.

"Любопитна история, която научих в проучването си е, че всъщност по онова време на тези големи витрини са били излагани всички платове, които са били и внос от чужбина, били и местни, но са били изключително скъпи. Това било цялото имане на семейството на шивача и по време на бомбардировките пада бомба точно на улицата пред къщата и шрапнела от бомбата изпочупва витрината и накъсва всички платове. Това разорява семейството, защото това било и техен поминък. Дълги, дълги години са се мъчили да преодолеят тази ситуация", разказва той.

Не бива да се губят старите сгради в България, каза още архитектът и добави:

"Това е част от нашата идентичност, ако щете и като българи. Ако ние премахнем тези сгради и те малко по малко изчезнат, то ние ще бъдем като предградието на който и да е град, където и да е по света. Тези сгради са изграждани от наши дядовци, прадядовци, наши предци и техния дух витае в тях. В крайна сметка те ни дефинират до голяма степен... Самата Скачокова къща е продукт на една индустриална революция, но следващите етапи от подобна индустриални революции вървят малко към загуба на духа."

Въпреки забравата на времето, сградата на Скачоковата къща има своето културно значение за Враца и за историята ни като българи. Забравата около нея успя да заснеме и фотографът Александър Маринов, който е родом от града под Околчица, но живее в София.

"Когато се прибирам, задължително намирам време за неща, които си заслужават да бъдат заснети, тъй като в града има доста какво да се види- както архитектурно, така и природно. Често обръщам специално внимание на стари сгради, защото те показват различни периоди от развитието на града и по мое мнение са много по-красиви от новите сгради, които в днешно време се строят.

Това ли е най-тясната къща във Варна? СНИМКА

Определено може да се каже, че старите сгради имат характер и такъв е и случаят със Скачоковата къща. Аз отдавна следя какво се случва с тази сграда, дори си спомням, когато бях малък, винаги съм минавал покрай тази сграда и винаги ми е правила впечатление, колко по-различна е от всичко заобикалящо и затова реших точно натам да насоча обектива си. Сериозно ме интересува какво се случва с тази къща или по-скоро какво не се случва.

Тази исторически значима сграда в момента тъне в разруха и явно изглежда, че няма интерес да бъде възстановена към първоначалния й вид, което е доста жалко... Жалко, че състоянието на тази къща е такова, каквото е, защото определено е една от най-красивите и емблематични сгради във Враца", сподели фотографът. 

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай