Изключително рядка е възможността да видите три пласта от човешката история, обхващащи над 7000 години, на едно място. Но ако сте късметлии и се озовете близо до испанския град Пераледа де ла Мата по време на екстремна суша, можете да оцените впечатляващото място за погребения, създадено от древните хора, трагичните последици от инженерните проекти на режимана Франко и климатичните сили, които заплашват да унищожат познатия ни живот.
Заради историческата суша през лятото на 2019 година Долменът от Гуадалперал се показа изцяло в язовира „Валдеканяс“ за пръв път от над 50 години, съобщава “Atlas Obscura”.
Къде се намира единствената българска пустиня
Мегалитният монумент някога се е намирал на бреговете на река Тагус. Но през 1963 г. целия район и всичките му археологически съкровища са наводнени от властите от режима на Франко, за да се освободи място за язовир.
Археолозите смятат, че долменът е създаден през петото хилядолетите пр. Хр. като място за погребения на иберийците от неолита. Там има около 100 изправени камъка като някои от тях са високи над два метра и имат уникални гравюри.
Тъй като Долменът от Гуадалперал обикновено е скрит под тонове вода, там няма туристическа инфраструктура, която да улесни достъпа. Най-близкият път, който минава през частна собственост, е шосето Гуадалперал.
От там вървите пеша. Не е лесно. Трябва да си носите вода. Помолете местните хора за помощ, тъй като брегът е непостоянен. Ако нивото на язовира е по-високо от изключително ниските нива от август 2019 г., няма да можете да стигнете.
Този тайнствен сибирски народ е произлязъл от извънземни?
Ако монументът е потопен, все още можете да разберете какви мистерии се крият под водата на „Валадеканяс“, отсядайки в близките градчета или хотели. Заслужава си да посетите и Мраморния храм – изключително добре запазен римски храм, преместен на по-високо място по време на строителството на язовира.
Останалата част от римския град, в който се намирал храмът, също е потопена.