Това са най-онеправданите хора на света (ВИДЕО)

Това са най-онеправданите хора на света (ВИДЕО)

Сектата на Недосегаемите в Индия - никакви права, само бой и унижения

На тях им е забранено да ходят по улиците, да посещават магазини и храмове, не могат да ползват услугите на обществения транспорт, болници и клиники, извършват най-трудната и мръсна работа, от тях се срамуват се  като от чума. И това е само защото те са родени в неправилно семейство. Наричат се далити или недосегаеми.

Тези деца от Уганда вече имат фенове в цял свят, слагат в малкия си джоб танцьорите от Холивуд (ВИДЕО)

Далитите не са част от кастовата система. Има няколко теории за техния произход. Първо, далитите са потомци на местни индийски племена преди арийското завоевание. След като завладяват Индия, арийците решават, че местното население не трябва да бъде допуснато в обществото и е по-добре да го използват, за да върши най-лошата работа. И аборигените били изгонени от главните селища, в някакви бедни гета. Според друга версия, това са потомци на деца, изключени от обществото поради техния произход, чиито родители са нарушили кастовите принципи, например, майка от по-ниска каста и баща от по-висша.

Всички недосегаеми нямат никакви човешки права. Далитите са толкова свикнали с унижението си, че дори не се опитват да поправят нещо. Те получават най-трудната и мръсна работа. Всички те работят по тясна специализация: чистачи, грънчари, селяни, дърводелци, тъкачи, дърводелци, зидари, перални. Почистват обществени тоалетни, събират канализацията в канализацията, сортират боклука.

Недосегаемите живеят отделно от другите хора - от другата страна на пътя, в сенници от листа, ленти, парчета от строителни материали. Тяхните жалки бараки са направени от глина, картон и найлонови торбички. Те спят и ядат тук, а след пак тук и умират.

Населените места на недосегаемите са отвратителни. Имало е дори случай, когато тяхно селище е било заобиколено от триметрова стена с високо напрежение. Жилищата им са заселвани само временно, защото често ги гонят, а малките села са разбивани.

Вижте къде живеят най-проклетите жени на света!

В момента Индия провежда политика, насочена към борба с кастовото потисничество. Те имат право да ходят на училище, за тях са формирани квоти за прием в университетите. Дори президентът на страната Рам Нат Ковинд принадлежи към общността на кои (тъкачи) от недосегаемата каста. Индийската конституция не признава кастите, а член 17 от Конституцията на страната премахва "недосегаемостта", но по-голямата част от населението всъщност почита древните традиции. В малките градове и села нищо не се е променило, недосегаемите все още остават извън обществото.

Има няколко начина да се измъкне човек от потиснатата каста. Един от тях е да се промени името и да се премести в друг град, където да се опита да започне нов живот на място, където не знаят за неговото минало. Второто е да се промени вярата, да приемат исляма, християнството или будизма. Но промяната на вярата все още няма да даде възможност за учене и нормална работа.

Докато посещавах Индия и се срещах с далити, аз бях изумен от техните усмивки и щастливи лица на фона на мръсотията, бедността, сметищата и мръсните жилища. Може би недосегаемите по свой начин са щастливи в своето странно, недостъпно разбиране за своето съществуване? 

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай