Португалската Мадейра, известна със своите градини и вино, е наречена „остров на вечната пролет“ - цъфти дори през декември. В ниския сезон има удобни плюс 20 температури, доста топъл океан и достъпни цени на жилищата. Мадейра е красива и през зимните месеци.
Най-големият град на острова е Фуншал. Тук има повече слънце, отколкото в другите части на Мадейра: облаците, идващи от север, се задържат от планините в централната част.
Фуншал е родното място на футболиста Кристиано Роналдо. Туристите ще разберат за това веднага след пристигането си на острова, при кацане на летището, кръстено на известния нападател. На градската алея има музей и хотел Роналдо, а в магазините за подаръци се продават точни копия на неговия екип.
По протежение на алеята минава Авеню Араиг - сенчест булевард с португалски надписи на черно-бели плочки. Тук можете да видите крепостта-дворец Сан Лоренцо от 16 век (сега резиденция на губернатора) и най-старата църква в Мадейра - катедралата във Фуншал от края на XV век.
Общинският площад в центъра на града е павиран с черно-бяла мозайка. Ако го гледате дълго време, получавате усещането, че той се движи и се търкаля като вълни. Също така на площада си струва да обърнете внимание на двуетажната къща с кула от XVIII век, в която сега има кметство, и йезуитската църква от XVII век.
Най-добрата наблюдателна площадка на Фуншал е крепостта на Йоан Кръстител от 17 век. Към нея води стръмно изкачване. Но можете да си починете в уютната градина на имението Quinta das Cruzes, където се намира Музеят на декоративните изкуства.
Фуншал е бил закитаван от още една крепост от морето - Сан Тиаго. Не е трудно да го намерите - той е с ярко жълт цвят. Входът е безплатен, вътре има ресторанти. Най-добре е да срещнете залеза тук - нито една сграда не блокира гледката към Атлантическия океан.
Кабелен лифт свързва алеята с местността Монте. Има сенчест тропически парк с мозайки, които изобразяват различни епохи от развитието на страната. Всъщност това е учебник по португалска история в прости и ярки картини.
Друга въжена линия ще ви отведе от парка до градската ботаническа градина. Но дори и да не можете да влезете в него, не се разстройвайте.
В Мадейра всичко цъфти целогодишно, а на разходка определено ще видите необичайни растения.
Машику е първото европейско селище в Мадейра, датиращо от 1419 година. До края на XV век този град е бил столица на острова. Тук, в уютен залив, има култивиран пясъчен плаж. Рядкост е за Мадейра - на този вулканичен остров преобладават каменисти плажове.
В Мадейра има само два естествени пясъчни плажа. Най-големият, Праиня ("плаж"), с дължина около 100 метра - близо до град Байя Д’Абра. Тази част на Мадейра се характеризира с пустинни пейзажи с всички нюанси на жълто и червено.
Вторият естествен плаж (Алагоа) е тясна ивица от абсолютно черен пясък между скалите в град Порто Крус. Ако на океана има силни вълни, те покриват плажа почти изцяло. Има и басейн с океанска вода.
Мадейра е известна със своите Левади, тесните напоителни канали, които започват да се строят през 16 век. Те доставят вода от влажните райони на острова по време на суша. Пешеходни пътеки са положени по каналите, някои са се превърнали в популярни туристически дестинации.
Например на 15 километра северно от Фуншал има левада, свързваща градовете Рибейро Фрио и Портела. Тя се издига над морето на 600-800 метра, следователно е по-хладно и облачно, отколкото на южното крайбрежие на острова.
Остров Мадейра е малък: дълъг е 57 километра и широк 22. Но много разнообразен: гори в облаците и безводна пустиня, оживен Фуншал и тихи градове, слънчев юг и ветровит север, естествени и създадени от човека красоти.