10 любопитни факта за най-богатите азиатски фамилии

10 любопитни факта за най-богатите азиатски фамилии

Престижният списък на фамилните империи изключва милиардерите от първо поколение

През последните години фамилията Амбани се утвърди като най-заможната корпоративна династия в Азия.

Нейните богатства често са "на показ" пред света.

На сватбите и тържествата, организирани от семейството, гостуват звезди от ранга на Бионсе, а за последното им пътуване в Европа бяха наети цели етажи от най-скъпите хотели в швейцарския курорт Бюргенщок.

Годишните приходи на холдинга Reliance, който е собственост на фамилията, достигат 90 милиарда долара, а служителите му са близо 200 000.

Династията Амбани притежава двойно повече богатства от втората в класирането - хонконгската Куок, три пъти повече от южнокорейската Лий и пет пъти повече от японския клан на Тори и Саджи, показват данните от класацията на Bloomberg на най-богатите фамилии в света.

Удивителна гледка: Вижте танковата гробница на СССР

Престижният списък на фамилните империи изключва милиардерите от първо поколение, както и компаниите, в които наследникът е само един. Затова и в него отсъстват китайските представители, чиито бизнеси са сравнително "млади" и са фокусирани в технологичния сектор.

Ето няколко любопитни факта за 10-те най-богати фамилни корпоративни империи в азиатския регион, чието съвкупно богатство възлиза на над 300 милиарда щатски долара. 

10. Фамилия: Си
Компания: SM Investments
Държава: Филипините
Поколения: 3
Богатство: 19.7 милиарда долара

Хенри Си е роден в Китай и емигрира във Филипините, когато е 12-годишен. Той помага на баща си в търговията с ориз, сардини и сапун, преди да отвори първия си собствен магазин през 1958 г. в Манила.

В следващите няколко десетилетия бизнесът му се разраства и се превръща в холдинг, който оперира в различни сектори - финанси, недвижми имоти, банки и търговия.

Днес SM Investments управлява над 2 800 магазина и има над 2 000 банкови клона. 

Любопитен факт: The Mall of Asia, който е една от най-големите сгради във Филипините, разполага с ледена пързалка с олимпийски размери, която е първата в страната.

9. Фамилии: Пао и Ву
Компании: BW Group и Wheelock
Държава: Хонконг
Поколения: 3
Богатство: 20.2 милиарда долара

Пао Йе Конг стартира своя корабен бизнес с 20 000 хонконгски долара (около 2500 щатски долара), които донася със себе си от Шанхай в Хонконг през 60-те години на миналия век. През 1979 г. компанията му вече притежава над 200 кораба, което е най-големият частен товарен флот по онова време.

Адаптирайки се към промените на пазара, Пао диверсифицира своя бизнес и в други посоки, включително и в сектора на недвижимите имоти, използвайки постъпленията от продажбата на ненужните кораби.

Една от най-богатите и красиви държави света с необяснимо малко туристи

Към момента основната част от богатството на семейството идва от имотната компания Wheelock.

След смъртта на Пао през 1991 г. бизнесът му е разделен между четирите му дъщери и техните семейства. 

Любопитен факт: Андреас Сомен-Пао, който е един от наследниците на корпоративната империя, предложи вредните емисии на корабната индустрия да се облагат с глобален въглероден данък.

8. Фамилия: Мистри
Компания: Shapoorji Pallonji Group
Държава: Индия
Поколения: 5
Богатство: 22 милиарда долара

Бизнесът на семейство Мистри стартира в Индия пред 1865 г., когато прадядото на Палонджи Мистри започва строителен бизнес заедно със свой британски съдружник. В момента Shapoorji Pallonji Group оперира в различни сектори, включително в инженеринга и инфраструктурното строителство.

Компанията притежава и част от капитала на Tata Sons, която стои зад най-големия индийски автопроизводител Tata Group. Той оперира в над 100 държави и дава работа на над 720 000 души.

Любопитен факт: Shapoorji Pallonji Group е построила някои от най-емблематичните сгради в Мумбай, включително и тази на Индийската централна банка.


Компания: Chow Tai Fook
Държава: Хонконг
Поколения: 4
Богатство: 22.6 милиарда долара

Фамилията Ченг контролира бижутерската компания Chow Tai Fook, която генерира годишни продажби от 7.3 милиарда долара. Нейният борсов код е 1929 - годината, в която е създадена. Семейството притежава и строителната компания New World Development.

Любопитен факт: Фамилията Ченг е собственик на хотелската верига Rosewood Hotels and Resorts, която включва The Carlyle в Ню Йорк и Hotel de Crillon в Париж.

6. Фамилия: Йовидя
Компания: TCP Group
Държава: Тайланд
Поколения: 2
Богатство: 24.2 милиарда долара

Чалео Йовидя основава T.C. Pharmaceutical през 1956 г. като компания за търговия с лекарства. По-късно той диверсифицира бизнеса, насочвайки се към потребителските стоки, а през 1975 г. пуска на пазара енергийната напитка Krating Daeng, което на тайландски се превежда като "червен бик".

Австрийският предприемач Дитрих Матешиц опитва питието по време на едно от своите бизнес пътувания до Тайланд и предлага на Чалео да модифицира рецептата и да я предлага под марката Red Bull в световен мащаб. Богатството на неговото семейство, както и на Матешиц, се дължи именно на пазарния успех на енергийната напитка.

Чалео Йовидя умира през 2012 г., а неговият син в момента е начело на холдинга TCP Group.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

Коментирай