Рибарско градче, което стана Ню Йорк на Средиземноморието СНИМКИ

Докато в други части на Испания се надигат протести срещу масовия туризъм, в Бенидорм цари различно настроение

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/ribarsko-gradche-koeto-stana-nyu-york-na-sredizemnomorieto-snimki Pochivka.blitz.bg
Рибарско градче, което стана Ню Йорк на Средиземноморието СНИМКИ

През 1964 г. 23-годишният художник Рамон Мартинес Мартинес напуска Мадрид в търсене на по-добър живот и се отправя към малкото крайбрежно градче Бенидорм – тогава известно най-вече с риболов и портокалови гори.

Но това, което той намира там, е много повече от работа – това е възможност да бъде част от трансформацията на един град в световна туристическа икона.

От бояджия до хотелски магнат

Когато Мартинес пристига, туризмът в Бенидорм едва прохожда. Той започва работа като бояджия по строежите на нови хотели, но вместо заплата често получава апартаменти или акции.

Така постепенно изгражда империя, която неговият син – Хайме Мартинес Галиняр – днес ръководи като изпълнителен директор на веригата Hoteles Benidorm с три четиризвездни хотела.

Life Hack: 8 трика да пътуваме почти безплатно!

Бенидорм – резултат от смела визия

В основата на успеха на града стои и легендарният кмет Педро Сарагоса. Назначен през 1950 г., той е първият, който разпознава потенциала на мястото.

Сарагоса рекламира Бенидорм из цяла Европа и влиза в историята, когато през 1959 г. легализира носенето на бански от две части, въпреки съпротивата на Католическата църква. Неговата визия за високи сгради, широки булеварди и модерни хотели се реализира напълно през следващите десетилетия.

Раждането на туристическа метрополия

През 60-те години, с бума на пакетните почивки, Бенидорм се превръща в символ на новия туристически модел. Днес градът е известен като „Ню Йорк на Средиземноморието“ – с най-висока плътност на небостъргачи в Европа. Само през 2023 г. той е посетен от над 2 милиона туристи – бройка, 36 пъти по-голяма от местното население.

Третата световна война идва? Продава се бункер от Студената война със зловещ манекен от миналото СНИМКИ

Градът на британските туристи

Около една трета от посетителите на Бенидорм идват от Великобритания. Градът е пълен с английски пъбове, предлага Full English breakfast и излъчва британски спорт по телевизията.

Не случайно често го наричат „Блекпул със слънце“ – препратка към британския курорт Блекпул. За едни – това е носталгия и комфорт; за други – символ на евтин масов туризъм.

Нов поглед към Бенидорм: фотоистория от Роб Бол

Британският фотограф Роб Бол посвещава своята нова книга именно на Бенидорм. След 15 години снимки на морски пейзажи, той се връща към корените на масовия туризъм и се опитва да улови уникалната архитектура и атмосфера на града. В интервю за CNN, Бол подчертава, че не иска да съди, а да разбере.

Според него е несправедливо да се демонизира работническата класа, само защото си позволява да се отпусне за две седмици на слънце.

Архитектура, която няма накъде освен нагоре

Поради ограничената площ между планините и морето, Бенидорм расте не на ширина, а на височина. Така се раждат две от най-високите сгради в Испания извън Мадрид – Gran Hotel Bali (2002) и Residencial Intempo (2021). Градът се разраства буквално към небето, за да посрещне нарастващия брой туристи.

Туризъм без граници – но с цената на природата?

Докато в други части на Испания се надигат протести срещу масовия туризъм, в Бенидорм цари различно настроение. Местните жители – като Хайме Мартинес Галиняр – споделят, че обичат туристите и напомнят колко празно и тъжно е било по време на Covid пандемията. Въпреки това, Галиняр признава: „Земята почти свърши. Ако продължим да растем, може да навредим на околната среда.“

Заключение: Два Бенидорма – кой избирате?

Бенидорм е град на контрасти – смесица от носталгия и модерност, от масов туризъм и уникална идентичност. За някои – идеалното място за отдих; за други – изгубена възможност за устойчиво развитие.

Но независимо от гледната точка, градът остава ярък пример за това как визия, упоритост и малко късмет могат да превърнат едно рибарско селище в световноизвестна дестинация.

Горещи

Коментирай