Урок по география: Коя е най-новата държава в света?

Някои нации постигат свободата си с референдуми и дипломация, други — след кръвопролития и дълги граждански войни

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/urok-po-geografiya-koya-e-nay-novata-darzhava-v-sveta Pochivka.blitz.bg
Урок по география: Коя е най-новата държава в света?

В съзнанието ни често съществува представата, че държавите са вековни и непоклатими структури. Истината обаче е, че много от тях са се появили едва през последното столетие.

Всяка нова държава се ражда след продължителни борби, политически сътресения и често — тежки конфликти. За някои от тях независимостта е въпрос на десетилетия, за други — на столетия мечти и усилия.

Някои нации постигат свободата си с референдуми и дипломация, други — след кръвопролития и дълги граждански войни.

А понякога, дори когато народите кажат категорично "да" на независимостта, международното признание остава далечна цел. Такъв е случаят и с една територия, която е най-новата държава в света.

В момента тази титла се държи от Южен Судан — Република Южен Судан, която става независима на 9 юли 2011 година след референдум, проведен по-рано същата година. В него цели 99% от населението гласува за отделяне от Северен Судан. Новата държава се простира на около 644 000 квадратни километра — почти колкото щата Тексас — и няма излаз на море.

Учени разкриха съществува ли древен супертунел от Шотландия до Турция! СНИМКИ

Граничи със седем други страни, включително Судан, Етиопия и Уганда, а териториалният ѝ спор със Судан за областта Абейи остава нерешен. Освен че е най-млада по възраст, Южен Судан е и една от държавите с най-младо население — със средна възраст от едва 18,7 години, като близо половината от жителите са деца под 14 години.

Но тази позиция на най-нова държава може скоро да бъде заета от друг претендент — островният регион Бугенвил в югозападната част на Тихия океан.

В момента той е автономна част от Папуа Нова Гвинея, която самата става независима чак през 1975 година. Бугенвил отдавна се стреми към отделяне, като в края на 80-те години на XX век регионът преживява кървав конфликт между местни бойци и армията на Папуа Нова Гвинея. Повод за сблъсъка е експлоатацията на една от най-големите медни мини в света — Пангуна — която носи печалба за държавата, но не и за местните общности.

Третата световна война идва? Продава се бункер от Студената война със зловещ манекен от миналото СНИМКИ

Гражданската война продължава с години и отнема живота на между 15 000 и 20 000 души. През 2001 г. страните подписват мирно споразумение, което обещава автономия и референдум за бъдеща независимост.

Гласуването се провежда през 2019 г., а резултатите са категорични — над 98% от бугенвилците искат независима държава. Въпреки това, процесът по отделяне от Папуа Нова Гвинея се движи бавно. Според договореностите, Бугенвил може официално да стане държава между 2025 и 2027 г. — кога точно и при какви условия, остава въпрос с отворен финал.

Горещи

Коментирай