10 откачени неща, които ще видите в чужбина и ще ви оставят без думи

10 откачени неща, които ще видите в чужбина и ще ви оставят без думи

Има случаи, в които хора могат да бъдат арестувани за това, че са голи в собствените си къщи

Хората по света си имат свой начин да направят едно и също нещо. Затова не е изненадващо, че дребни неща, на които рядко обръщате внимание, например когато ходите в ресторант или на пазар, могат да бъдат взети за обидни или странни в друга държава.

А в същото време неща, които вие смятате за обидни, като крещенето и правенето на сцени на публично място, могат да бъдат нещо съвсем нормално в различна част на света.

Вижте следващия списък със съвсем обикновени неща от ежедневието, които могат да бъдат тотално различни по света.

5 ежедневни навици, които възприех от приятели мюсюлмани и те направиха живота ми по-добър

Даване на бакшиш

Даването на бакшиш на обслужващ персонал, като сервитьори или таксиджии, може да бъде счетено за проява на щедрост или обида, в зависимост къде се намирате.

- обикновено на Запад от вас се очаква да оставите голям бакшиш. Служителят може дори да се обиди от малкия бакшиш, защото така изглежда, че не си е свършил работата добре. На много места директно изискват големи бакшиши за многобройни компании. Работещите в бързото хранене обикновено са изключение и дори могат да бъдат наказани за вземането на бакшиш.

- в много европейски страни таксата за обслужване е добавена към сметката ви, но понякога се очаква да оставите и нещо допълнително. Заради това от клиентите се очаква да оставят по-малки бакшиши в сравнение с тези в Америка. На места като Англия таксата за обслужване не е задължителна и често за такава се смята оставения бакшиш.

- в някои азиатски държави като Южна Корея, Китай или Япония бакшишите се считат за обида за служителя и трябва да се избягват. Наред с това, обаче, нанякои места там налагат плащането на такса за обслужване преди самото обслужване да бъде извършено, за да не изглежда така, че бакшишът зависи от представянето на служителя.

- в страните от Океания като Австралия и Нова Зеландия не се изисква даването на бакшиш. Някои места като казината, например, директно го забраняват.

Седене на една маса

На Запад да седнете маса, където има семейство и свободни столове, се счита за грубо. Дори в ресторантите, където масите задължително се споделят, това се счита за нарушение на личното пространство. В Япония, обаче, настаняването на напълно непознат на същата маса е честа практика в претъпканите ресторанти и се счита за ефективен начин хората да получат храна възможно най-бързо.

Целуване по бузата

- в латиноамериканските страни често като поздрав се целуват хора от противоположните полове или две жени. Ако мъж целуне приятел, това се счита за неприемливо;

- в някои страни от Близкия Изток и Северна Африка, като Израел и Египет, мъж да целува мъж за поздрав се вижда често, но ако мъж и жена се целуват, това е неприлично и често дори незаконно. Има някои изключения като Ливан и Тунис, където мъж да целуне приятелка жена се счита за „братски“ жест;

- в южните европейски страни това често е поздрав между приятели. Дали има някакво табу свързано с пола на целуващите се зависи от страната. Мъже целуват мъже в страни като Италия и Франция, но в Испания и Португалия мъжете целуват само жени.

- като цяло в източноазиатските страни целуването на публично място се счита за неуместно. Има изключения, където целувките по бузата са често срещани, като Филипините, Източен Тимор и части от Индонезия.

Личното пространство

На Запад даването на пространство на хората е общоприето негласно правило и се счита за много неуместно да се приближите твърде много до някого. Особено когато е представител на противоположения пол.

В други страни, особено такива с голямо население като Китай, личното пространство се смята за лукс и се смята за нормално хората да се събират на големи групи.

Пазарене

На Запад, ако отидете в супермаркета, в общи линии си плащате обявената цена на стоката, ако я искате. Единственият начин да свалите цената, е да купите продукта, ако е с намаление или на разпродажба.

Пазаренето за цената на всяка стока се счита за много по-нормално в страни като Китай, Турция, Иран и Египет. Всъщност на повечето от тези места, ако не се пазарите за цената, направо ще ви одерат кожата за това, което искате да си купите.

Да си оближете чинията

Ако сте гост в нечий дом и ви дадат храна в чиния, постарайте се да научите дали в съответната страна е прието да си изядете всичко. В Китай, ако изядете цялата храна, която са ви дали, се възприема като сигнал, че сте още гладни и че домакинът не ви е дал достатъчно.

В Индия и Япония, обаче, да не си изядете всичко се приема като обида за домакина, защото явно не сте харесали какво ви е сготвил.

Сваляне на дрехи

На някои места, като Сингапур, голотата е незаконна и забранена. Има случаи, в които хора могат да бъдат арестувани за това, че са голи в собствените си къщи.

Други култури са доста по-либерални в това отношение. Унгария е известна с културата си за ходене на баня, тъй като страната е пълна с минерални бани. Там не само, че преобличането на публично място се счита за нормално, но дори има СПА центрове, които забраняват носенето на бански костюми, тъй като така се намалява ползотворения ефект на минералната вода.

Използване на едни и същи прибори

В някои държави като Северна и Южна Корея има интересна култура за споделяне. Когато става дума за хранене заедно с приятели, често има една голяма чиния, от която всички на масата си вземат, а дори може да използват и едни и същи прибори.

На Запад, напротив, това се счита за нехигиенично, дори сред членовете на едно семейство.

Крещене

В Китай крещенето на публично място е съвършено нормално. Например, когато излезете да ядете някъде, да се разкрещите на сервитьора е абсолютно приемлив начин да му привлечете вниманието. Все пак не можете да искате от него да ви чете мислите и да знае какво искате.

На Запад, обаче, такова поведение се смята за неучтиво и неуважително към персонала и хората обикновено чакат сервитьорът да дойде при тях.

Вдигане на скандал

Ако на Запад понякога жените могат да се държат детински или да се правят на свенливи, когато искат да им се купи нещо, то в Китай това е цяло изкуство. Там много често може да се видят пораснали жени, които се тръшкат на публично място за нещо, което искат, като рокля и подарък.

И това не е нещо, което просто се случва и се приема. Жените, които не правят такива сцени редовно, за да получат каквото искат от мъжете си, често се приемат за неженствени. По някакъв начин това детинско поведение отразява отговорността, която се очаква един мъж да поеме за жените в живота си.

16 безумия, които се случват в Южна Корея, а чужденците си нямат идея

Цветовете на светофара

В много азиатски езици синьото и зеленото се приемат за оттенъци на един и същи цвят. В Япония, например, това предизвиква проблеми при организацията на движението на автомобилите.

Технически погледнато, законът посочва, че цветът за „тръгвай“ е зелен, но в най-синия възможен нюанс. От друга страна светлосиньото и тъмносиньото се разглеждат като различни цветове (подобно на това доколко червеното и розовото са различни цветове).

Източник: brightside.me

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай