Служителите на рецепция в хотелите – тези прекрасни хора, с които всички рано или късно се сблъскваме. Те се трудят неуморно на първа линия в хотелиерския бранш и и трябва да се справят с най-голяма част от оплакванията на клиентите.
Това означава, че те имат най-много информация за това как работи бизнесът, а също и най-добрите истории за разказване.
Трима рецепционисти от различни хотели повдигат завесата за работата си за блога Tourist meets Traveler. Заедно те имат над 18 години опит в настаняването на гости.
Те разкриват някои тайни, съвети и истории, за които обикновено клиентите си нямат идея.
Рецепционистка разкри пикантерии за женените клиенти с любовници в хотела си
1. Гостите, които използват посреднически сайт за резервации, е по-вероятно да бъдат изгонени, ако хотелът се препълни – целта е да се запълни всяка хотелска стая, за да се постигне максимална печалба. Това означава свръхрезервиране.
„Също като при авиокомпаниите, играят си на хазарт с това дали някой няма да дойде или ще отмени в последния момент. Когато всички гости пристигнат и хотелът е пълен, мениджърите са принудени да отпращат гости. Ще получите извинение и стая в друг подобен хотел. Гостите, които остават само една нощ, резервирали са чрез посреднически сайт на намалена цена или просто са много досадни, е най-вероятно да бъдат отпратени.“
Поуката е, че дори и да си потвърдите резервацията, все пак има шанс да останете без стая.
2. Посредническите сайтове ще ви дадат треторазрядна стая
„В моя опит гостите, които резервират чрез сайт за намаления, получават стаята, която е най-близо до асансьора, или имат изглед към стара улица“, казва рецпеционистът с най-много опит, който е работел и в хотелски вериги и в малки бутикови хотелчета.
„Просто е. Клиентът, който е намерил хотела и е платил 200 долара за нощувка, ще получи по-хубава стая от човека, който е избрал хотела заради най-ниската цена, която е можел да намери в посреднически сайт и е платил само 130.“
Третият рецепционист го потвърждава: „Хотелите ценят лоялността. По-вероятно е да получите по-добра отстъпка, ако се обадите директно на хотела и питате дали предлагат намаление или отстъпка за лоялни клиенти при следващи посещения“.
3. Не повишавайте тон на никого от персонала
„Няма нужда от това. Крещенето никога не решава проблеми и, честно казано, ще получите дори по-лошо обслужване, особено ако е за нещо тривиално.“
4. Консиерж – това е един чудесен служител с много информация, но...
„В една хотелска верига, за която работех, консиержът получи негативни отзиви за ресторантите и атракциите, които беше препоръчала. Всъщност, когато тя казваше на гостите: „О, този ресторант (или капан за туристи, маскиран като атракция) е най-добрият. Кажете им, че Уенди ви праща, за да получите най-доброто“, тя всъщност получава бонус от мястото за препоръката. Не всички консиержи го правят, но ако искате да сте сигурни, попитайте друг човек от персонала дали са били в този ресторант или атракцион и дали биха го препоръчали.“
5. Мийте си чашите, преди да ги използвате! Просто го направете! – вероятно сте виждали такива неща в новинарските сайтове. Репортери слагат скрити камери в стаите и хващат камериерките да чистят чашите с някаква мистериозна синя течност, с която току ще е напръскала тоалетната.
„Това е една наистина отвратителна практика, която управителите могат да забранят или отстранят, но истината е, че все още се случва. Ако не забележите подноси с чисти чаши на количките на камериерките, по-добре си мийте чашите в мивката за по-сигурно. Ако не следи всяка камериерка от стая в стая, рецепционистът няма как да е сигурен, че това не се случва.“
6. Дървениците не са само по леглата
„Винаги съм мразел, когато някой гост дойде да ме пита дали малкото зачервяване на кожата им е от дървеница. Тогава се ядосвам много. Първо, не съм доктор. Второ, това зачервяване може да е от къде ли не. Хората си мислят, че тези пълзащи твари живеят само в хотелските легла. А те може да са дошли с багажа ви, с таксито, от което току-що сте излезли и седлката в киното, на която сте седели 2 часа. Ако не намерите доказателство, че са точно в стаята ви, няма да ви дам компенсация за нея. С радост ще ви преместя в друга, но нищо повече от това.“
7. Обаждайте се директно в хотела – още един минус на посредническите сайтове. Това се потвърждава и от рецепционистите. Общите телефонни линии и номера за обслужване не могат да ви кажат коя е най-добрата стая в хотел на другия край на страната. Винаги търсете номера на хотела, който сте си избрали и говорете направо със служителите там, за да получите най-добрта цена.
8. Вълшебното число – когато преговаряте за цената на стая, намерете коя е най-ниската цена онлайн. След това извадете от нея 20% и ще получите магическото число. Това е по-голяма отстъпка, която хотелът може да си позволи, и все още ще е на печалба.
9. Чаршафите се перат всеки ден, но...
„Одеялата и покривките за легла са друга история. Някои места имат ротация – одеялата се перат веднъж седмично, а покривките – веднъж месечно. Искайте си чисти чаршафи, когато пристигнете, и веднага махнете покривката на леглото.“
10. Дружелюбните и мили хора винаги ще получат повече
Гответе се! След края на карантината настаняването в хотела ще изглежда ето така СНИМКИ
„Да подчертая – не мога винаги да давам по-хубави стаи на всички. Когато се наложи, милите и дружелюбни гости получават по-добра стая от човека, който е груб и студен. Не ми пука дали е рожденият ви ден или годишнина, ако сте гадняри. Ще ми пука, ако се усмихвате и проявявате разбиране, ако ви се наложи да чакате, за да се настаните.
Също, ако искате по-добра стая, не се прбвайте, ако се настанявате рано. Опитваме се да запазим тези стаи, за да зарадваме гости с големи проблеми. Препоръчвам ви да се настаните по-късно и да попитате дали хотелът е много пълен. Ако е, по-добре да не питате, но да бъдете любезни, и ние ще видим какво може да се направи.“