Нищо не може да ви накарате да се почувствате повече като аутсайдер от това да направите неволна грешка или да се изсмеете на нестандартен местен обичай, който всъщност да се окаже важен и заслужаващ уважение.
За да си спестите възможни издънки във Франция – страна известна с особеното си внимание към добрите обноски, вижте 10 обичайни неща там, от които само французите си имат понятие.
Защо да подарите на някого бутилка вино се счита за обида?
Фосе Дион – неразгаданата смъртоносна загадка на Франция ВИДЕО
В най-лошия случай, да подарите на домакина на френска вечеря бутилка вино е все едно да кажете: „Знам, че си твърде глупав и ти липсва класа, за да сервираш сам прилично вино, затова реших да ти спася задника (и вкусовите си рецептори), като сам избера вино“.
Дори и при не толкова чувствителен домакин или такъв, който прощава на неуките чужденци, подаръкът ви най-вероятно ще бъде сложен настрана за друг път. Вместо него ще бъде сервирано вино, което ще върви идеално с месото, избрано без вашата намеса.
Защо бракът се празнува с пронизително свирене на клаксони?
Ако седите близо до градска зала някъде във Франция в събота следобед, много е вероятно да видите сватбена процесия с младоженци, които току-що са подписали в общината. Докато потеглят с колата си заедно, те са съпровождани от непоносима канонада от натискания на клаксони.
Смята се, че традицията се корени стар обичай, при който под съпровода на музика неженените двойки били унижавани и принуждавани да се оженят.
Защо да пристигнете навреме се счита за грубо?
Ако сте израснали извън Франция, вероятно са ви учили, че точността е от първостепенно значение. Тази припряност просто не върви във Франция, особено за социални събития.
Обичайният четвърт час, който другите си предвиждат за буфер, се счита, че е от огромно значение за поставяне на финалните щрихи на косата, грима, украсата на масата и вечерята. Така че, ако се появите 15 минути по-рано и очаквате някой да ви забавлява през това време, ще изглеждате като нахалник, който не е трябвало да бъде канен в компанията на възпитани хора, пише The Culture Trip.
Защо изяждането на крайчето на франзелата на прибиране от пекарната е почти задължително?
Това е едно от най-големите противоречия във френския начин на живот. Никога, освен ако не искате да изглеждате като ужасен простак, не бива да ядете храната си на улицата. Освен ако това, което ядете, не е отчупен край на франзела.
Защо няма такова нещо като детско меню?
За разлика от англоговорящите страни, където децата често биват подлагани на диета от пилешки хапки, пържени картофки, кетчуп и някое случайно парче броколи, децата във Франция се оправят с менюто в бистрото.
Независимо дали става дума за телешки език или за свински крачета, няма нещо, което французите да ядат и да не биха дали на децата си.
Защо да ви ударят в лицето с херинга се счита за нещо хубаво?
През годините градовете и малките населени места във Франция са провеждали карнавали, всеки от които с ярки цветове, музика и паради, които се отличавали по странните местни традиции.
В Дюнкерк, чийто фестивал води началото си от 17-и век, празненствата продължават два и половина месеца между януари и март, като голяма част от това време се прекарва край морето при рибарите. Един ключов момент се провежда при сградата на общината и привлича хиляди хора, ако не и десетки хиляди.
Когато скандиранията на тълпата достигнат връхната си точка, 450 кг увита опушена риба се хвърля върху главите им.
Защо Божоле нуво е единственото вино, което заслужава собствен празник?
Не е тайна, че французите обожават и са много горди със своето вино, но новото Божоле се отпразнува с почести като никое друго. Неговият празник, който се отбелязва всяка година в третия четвъртък на ноември, когато завършва производството и започва продажбата му, е нещо като френската версия на Деня на благодарността.
Често има суматоха по магазините, където хората искат да си накупят всичко необходимо за вкъщи, а приятелите се събират в барове, за да вдигнат тост за новия сезон.
В града, където се прави виното – Божоле, първите бъчви, увити с лозови пръчки, се търкалят по улиците преди да бъдат пробити и изпити много бързо.
Защо ужасните жълти и зелени шапки са на мода на 25 ноември?
На дена на Света Екатерина във Франция е обичайно неомъжените жени да се молят за съпрузи, а тези, които са над 25 години – наречени катеринетки, да получават отблъскващи шапки от омъжените си приятелки, с цветовете на вярата – жълто, и на мъдростта – зелени. Тези шапки трябва да се носят цял ден.
Френската модна индустрия е особено ентусиазирана за този празник и провежда ежегоден парад със своите творения.
Защо ергенските и моминските партита са траурни събития?
Докато отпразнуването на престоящия брак за французина и французойката все повече се американизира, традиционното наименование на това събитие разкрива неговата мрачна интерпретация в страната. Enterrement de vie de garcon/ jeune fille буквално се превежда като „погребване на живота на млад мъж/жена“.
Не е необичайно да се види бъдеща булка или младоженец да носи бутафоерн надгробен камък, заедно с нещо неприлично и надуваемо.
Защо залепването на риба на гърба на някого се счита за най-страхотната шега?
10 неподозирани особености на французойките, които стъписват чужденците
Докато Денят на лъжа се счита за възможност да си развихрите въображението за някои опасни шеги, Денят на рибата през април се изчерпва с това да залепите хартиена риба на гърба на нищо неподозиращ приятел или роднина. Кой знае кой идиот е измислил това, но обичаят се е запазил.
По-интересното е, че френските вестници пускат фалшиви статии с много тънко вплетен елемент, свързан с риба, който само наблюдателните читатели могат да забележат.