11 неща, които никога да не казвате пред един германец

Ако сте поканени на вечеря в 7 ч. вечерта, постарайте се да сте навреме, никакви 15 или 30 минути закъснение

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/11-neshcha-koito-nikoga-da-ne-kazvate-pred-edin-germanets Pochivka.blitz.bg
11 неща, които никога да не казвате пред един германец

Германците имат репутацията на народ без чувство за хумор. Те са директни и твърди хора.

Въпреки че това не винаги вярно, те със сигурност си имат своите особености и, както при всички страни, в които пътувате, е важно да сте наясно с културния етикет и нещата, които са категорично недопустими.

Вижте списък с 11 неща, които никога да не казвате пред германци:

Защо Германия е най-странната страна в света, дори за самите германци

1. Ще закъснея

Германците приемат точността много сериозно. Да закъснеете без основателна причина се счита за неприемливо. Ако сте поканени на вечеря в 7 ч. вечерта, постарайте се да сте навреме, никакви 15 или 30 минути закъснение – точно 7!

Не обвинявайте за закъснението си обществения транспорт или други външни фактори. Хората в Германия очакват да си предвидите допълнително време в случай, че изпуснете автобуса или влака. Ако все пак закъснявате, пратете съобщение или се обадете на човека веднага, за да го уведомите, пише The Culture Trip.

2. Какво ще кажеш за Втората световна война?

Просто не споменавайте Втората световна война. По-младите поколения са особено изморени от хора, които ги предизвикват за този мрачен епизод от историята, и имат чувството, че трябва да обясняват на другите как и защо това се е случило.

3. Каква заплата взимаш?

Разговорите за пари и за персонални заплати са табу. Германците са много уединени хора и имат склонност да избягват лични теми, когато говорят с хора, които едва познават.

Приятелите и роднините със сигурност обсъждат лични въпроси, включително пари, но небрежното повдигане на темата пред хора, които бегло познавате, е категорично неприемливо.

4. Да се обръщате към непознати на малко име

Разговорите между възрастни, които не се познават, започват доста официално, като хората се представят с фамилните си имена и се обръщат един към друг с „вие“ вместо с „ти“.

Официалните обръщения винаги са в сила, когато говорите с някой по-възрастен или високопоставен в професионална среда, но като цяло се прилагат във всички сфери, където говорите с бизнес партньори, колеги, домакини на вечеря, банкери или касиери в магазин. Използването на неформални названия и първи имена трябва официално да бъде одобрено и от двете страни предварително.

5. Може ли вода от чешмата, моля?

Кафенетата и ресторантите като цяло не сервират безплатна вода от чешмата, дори и да помолите за такава. Газираната вода или минералната вода са най-честият избор на германците, а тези, които предпочитат негазирана вода, трябва просто да поръчат бутилка обикновена от менюто.

Германската чешмяна вода е напълно безопасна за пиене, но да искате от нея се приема враждебно.

6. Ти ариец ли си?

Повечето хора вероятно ще усетят колко обиден е този въпрос, но някои все пак биха го задали, за да провокират, или от чисто невежество. Идеята за „арийска раса“ е лансирана от Хитлер за дефиниция на „чист“ вид на бялата раса от човечеството, която превъзхожда останалите. Въпросът предполага, че смятате германеца, с когото говорите, за нацист.

7. Всеки ден ли носите кожени панталони (или баварски роклички)?

Повечето германци вероятно ще завъртят очи от досада при този въпрос. Традиционният костюм произхожда от Австрия и Южна Бавария и се носи предимно по фестивали. В останалата част от Германия носенето на кожени гащи или традиционни карирани рокли не би минало през ума на никого, освен ако не е на влака към Мюнхен за Октоберфест.

8. Да кажете виц за Хитлер

Втората световна война все още е много чувствителна тема и разказването на виц за Хитлер пред хора, които не познавате особено добре, или дори на публично място, може да ви изиграе много лоша шега.

Германците, особено по-младите, понякога се шегуват с това, по-специално с начина, по който Хитлер е говорил, а известни местни комици са правили пародии в миналото. Но това не трябва да ви подтиква да правите същото. Контекстът и близостта с хората около вас са ключови в този случай.

9. Честит рожден ден!

... преди действителния рожден ден. Германците са суеверни по отношение на това да поздравите някого за нещо, което още не е настъпило, включително рождени дни. Ако го направите, се счита за лош късмет.

Да пожелаете на някого честит рожден ден няколко седмици по-късно, обаче, е напълно приемливо. Същото важи и за Нова година.

10. Как си?

... ако наистина ви е грижа. Германците не са почитатели на празните приказки. Те са откровени и директни. Да попитате човек на касата или уличния търговец, който ви продава вестник, как е вероятно ще ви спечели раздразнен поглед.

Хората, които познавате, вероятнно ще се отнесат в дълъг и подробен отговор за настоящото си положение. Хората в Германия предполагат, че наистина искате да знаете как се чувстват, когато питате, защото всичко друго би било загуба на време.

11. Всички бири имат еднакъв вкус

Германците са нация от пиячи на бира. Всъщност германските пивоварни произвеждат над 7000 различни видове бира – от освежаваща лагер до горчива тъмна бира, и всеки регион си има любима.

Да кажете на германец, че всички бири имат еднакъв вкус може да доведе до предизвикването на ожесточена и подробна дискусия за тънките нюанси дори между бири от един и същи вид.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай