15 културни шока за западняците в Азия

Там етикетът и общоприемливото поведение може да бъде напълно противоположно на това, което се счита за нормално в Северна Америка и Европа

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/15-kulturni-shoka-za-zapadnyatsite-v-aziya Pochivka.blitz.bg
15 културни шока за западняците в Азия

Ако един американец може да бъде доста изненадан от порядките в Европа, това е нищо в сравнение с културния шок, който го очаква да изживее в Азия.

Там етикетът и общоприемливото поведение може да бъде напълно противоположно на това, което се счита за нормално в Северна Америка и Европа.

Разбира се, трябва да се отбележи фактът, че в Азия има над 40 държави и, въпреки че има неща, които са общи за всички, всяка една от тях има много специфична култура.

Българин се прочу в Сеул, заживя в богаташки квартал и разказа изумителни неща

Например директният контакт очи в очи на запад е символ на увереност. В Китай и някои други държави означава конфронтация.

В Америка е нормално да се дава бакшиш за добро обслужване. В Япония това се счита за обида към работата на човека, който те обслужва.

Авторът на „Бизнес Инсайдър“ Харисън Джейкъбс е прекарал три месеца в Азия, по-специално в Китай, Корея, Сингапур и Индонезия. През това време той е преживял безброй културни шокове, проблеми в общуването и недоразумения.

Ето 15 от тях, които правят най-силно впечатление.

- В Япония и Корея трябва да носите визитни картички, защото се раздават винаги, когато се запознаете с нов човек.

- Използването на Uber, Grab или друга подобна услуга за превоз се счита за голямо прегрешение в Бали.

- Много малко хора в големите китайски градове ползват пари в брой за ежедневните си плащания, а на някои места дори не ги приемат.

- Много малко хора в Китай говорят английски.

- Ако искате да свършите добра работа в бизнеса, първо трябва да станете приятели – в Китай и Корея бизнес културата се ръководи от личните отношения.

- Тъй като трябва да поддържате репутация в обществото, се счита за грубо да се обръщате към нови приятели или бизнес партньори директно, да критикувате някого пред другите или да му противоречите.

- В Китай и много други източноазиатски култури се счита за грубо да гледате човек директно в очите по време на разговор.

- Хората в Китай, където населението е над 1 млрд. души, имат различно виждане за личното пространство – свиквайте да сте рамо до рамо с много хора в тълпа.

- В Китай се счита за много странно да прегръщате приятели или нови познати за „здравей“ или „довиждане“, въпреки че това започва да се променя в по-младото поколение.

- В Китай и Южна Корея е нормално да задавате на хората лични въпроси като например за заплатата им, семейното положение, възрастта, религията и образованието малко след като сте се запознали.

- В много азиатски култури се счита за изключително грубо да оставите клечките си за хранене изправени в купата с храната. Това е символ на смърт и погребение.

- Приема се за обидно да оставите бакшиш в Япония, Сингапур и някои други държави – защото персоналът ви обслужва добре от чувство за личен дълг, а не защото ще му платите за това.

- За хората, работещи в технологичния сектор в Китай, е нормално да работят от 9 сутринта до 9 вечерта шест дни в седмицата.

Ако ви се случи беда в Тайланд, ето какво трябва да направите

- Общоприето е сред китайските работници да си вземат двучасова обедна почивка, която включва дрямка в офиса.

- Когато си делите ястие в Източна Азия, правилният ход е да напълните чашите на всички останали на масата преди вашата.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай