Туристите от славянските страни - Полша, Русия, Сърбия, Словакия и други - се разпознават на Запад не само по характерния си външен вид. За много местни жители те изглеждат твърде шумни и твърде емоционални.
С какво друго неприятно изненадват световната общност представителите на славянските народи?
1. Шумни празници (и делнични дни)
Нашият начин да изразяваме чувствата си силно и директно е малко шокиращ, например, за по-резервираните северняци. Дори привидно спокойните чехи и поляци не отстъпват: празнуват национални празници и Нова година с такъв мащаб, че плашат мирните туристи от други страни - гърмят фойерверки, чупят бутилки, пеят и танцуват.
Какво да кажем за веселите жители на Балканите – спомнете си поне грандиозните сръбски сватби от филмите на Кустурица. Не по-малко шумни са и футболните мачове на белградските отбори със сигнални ракети и димни бомби.
Чудесна новина от единствения обитаем остров в България
2. Ярки тоалети
Източнославянските красавици умеят да подчертават естествените си достойнства и обичат да носят естествени кожи, високи токчета, дълбоки деколтета, маркови чанти - да, можем да носим всичко най-хубаво наведнъж! Но на фона на западните ханджии с тяхната демократична мода, дискретни огромни и небрежно събрани коси, нашите дами се забелязват на километър и ако на някого подобни образи му се сторят прекалени, това е само и единствено негов проблем.
3. Странна храна
Ако боршът и Оливие завладяха целия свят отдавна, то други страни не са свикнали с останалите характеристики на славянската кухня. Какво струват само студените супи - руска окрошка, полски хлодник или журек, български таратор, богата сръбска чорба: смес от зеленчуци, застроена с кисело мляко, е доста трудно да бъдат оценени от чужденец.
Друга общославянска странност са киселите краставички: тук може би само германците могат да ни разберат, останалите предпочитат този зеленчук в маринована форма.
Плюсове и минуси на почивката в Израел
4. Лоши навици
Въпреки всякакви забрани, нашите сънародници са свикнали да релаксират с бира и цигари, има много малко досадни привърженици на здравословния начин на живот. Братята славяни не изостават: сърбите пушат навсякъде, особено в кафенета и ресторанти, българите и поляците изпреварват всички по консумация на алкохол, а чехите заеха трето място в света по този показател през 2018 г.
5. Силни изрази
Скучният нормативен речник понякога не е в състояние да изрази цветната гама от противоречиви емоции, които обземат широката славянска душа, така че всички нейни собственици често прибягват до по-изразителни изрази и ги разбират добре без превод. Руснаци, българи, поляци - практически няма изключения. А сред темпераментните сърби дори и най-безобидните думи звучат като нецензурни псувни.
6. Няма граници
Лични граници и социална дистанция? Оставяйки тези условности на хладните балти и скандинавци, признаваме - сред славяните е прието да се общува по съвсем различен начин. Прегръщаме се, когато се срещнем, приближаваме се един до друг и се опитваме да говорим по-високо. Това важи особено за жителите на Балканите – българи, сърби, черногорци, на техен фон дори и най-емоционалните руснаци изглеждат доста сдържани.