Азербайджан е страна с традиции. Дори онези 70 години, през които републиката бе част от СССР, не могаха да променят начина на живот на азербайджанския народ.
Но някои обичаи за неподготвения човек може да изглеждат поне странни - какво е конното поло с ездачи, облечени в народни носии! Ето с какво още традициите на Азербайджан могат да изненадат туриста.
1. Гостоприемство или кавга
Как да се превърнем от добри приятели в Азербайджан в заклети врагове? Много е просто: достатъчно е да не направите достоен прием на приятел, който е решил да дойде на гости. Гостът също може да обиди домакина, ако откаже поканата.
Гостоприемството е една от основите на азербайджанската култура; тук е обичайно да се посрещат гости в голям мащаб. В миналото всяко посещение се е превръщало в истински празник: застилали се килими, младите пеели песни, а жените хвърляли цветя в краката на идващите. Сега кралският прием се осигурява само в селата, а в градовете просто ги черпят с ориенталски сладкиши.
2. Майчина диктатура
Това правило разваля живота на много млади азербайджанци - поне те така казват. Майките се грижат за децата си независимо от възрастта: те търсят булки или младоженци за тях, избират образование, купуват апартаменти и вили и им уреждат работа. Дори възрастен мъж не може да се ожени за жена, която харесва, ако майка му не е съгласна с избора му. Между другото, бащите са много по-малко въвлечени в живота на децата си. Може би просто се страхуват да спорят с господарката на къщата?
Стюардеса разкри как да ни настанят в първа класа без доплащане
3. Почитане на хляба
„Този човек е верен на хляба,“ така казват в Азербайджан за добрите хора. Хлябът в тази страна не само се почита - на него се кланят, не се реже с нож и никога не се изхвърля. И ако споделите парче хляб с врага, това ще се счита за знак за края на враждата.
4. Време за чайната
Чаят е свещен за азербайджанците. В местните чаени къщи хората се събират вечер, за да обсъждат последните новини и да разговарят със съседите. Традиционно чаят се сервира със сладко и сладкиши, а самата напитка се излива в армуд - специална крушовидна чаша, която запазва топлината по -дълго.
В Азербайджан има интересна сватбена традиция, свързана с пиенето на чай. Ако мъж дойде да ухажва бъдещата булка и получи съгласие от нейните родители, главата на семейството предизвикателно слага захар в чая. Ако по време на цялата процедура за сватовство чаят не е бил подсладен, тогава няма да има сватба.
5. Социалните медии са неприлични
В ислямския Азербайджан се смята за неприлично младо момиче да използва социални мрежи. Разбира се, това едва ли ще попречи на градските жители да блогват в Instagram. Но момичетата от провинцията могат да бъдат изправени пред сериозно осъждане от страна на роднини.
Защо по улиците в Холандия има открити тоалетни и как местните ги използват
6. Човган
Човган е един от най-старите спортове. Той е включен в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, а историята му датира от повече от хиляда години. Мачовете на Човган са вълнуващ спектакъл: два отбора от ездачи на коне от породата Карабах се опитват да вкарат топката във вратата на противника с помощта на тояга.
В древни времена играта на човган е била привилегия на млади мъже от аристократични семейства. Смятало се, че помага за развитието на сръчност, така че е билвключен в програмата за обучение за военна служба.
7. Къпане на бебета в солена вода
В Азербайджан е обичайно да се къпят новородени в солена вода. В същото време в дъното на ваната се поставя сребро - местните вярват, че то предпазва бебето от зли очи. През първите 40 дни бебетата в страната не е прието да бъдат показвани на непознати.