Има страшно много места в Швейцария, за които местните биха предпочели вие като турист да не знаете. Причините за това са най-разнообразни.
Някои от тези места са толкова красиви, че едно нашествие на чужденци с камери би съсипало спокойната им атмосфера. Други пък са свързани с неприятно минало, съобщава The Culture Trip.
Вижте някои от местата, който швейцарците биха се радвали никога да не откриете.
Сольо
Джовани Сегантини – италиански художник от 19-и век, не спирал да хвали малкото селце Сольо в кантона Гризон (Граубюнден), описвайки го като „порта към рая“. Разположено на границата с Италия, селото е вероятно най-известно с „Палацо Салис“ – исторически дворец-хотел, който бил отворен за първи път през 17-и век от един рицар.
Алпийските златни резерви
Няма нужда да се споменава, че швейцарските банки и техните клиенти не искат любопитни туристи да си навират носовете в техните работи. Както съобщава „Блумбърг“, потайните и добре охранявани бункери са скрити от любопитни очи в Алпите, пазейки златните депозити непокътнати. Като се има предвид, че около тях патрулират въоръжени охранители, най-добре е да не ходите да ги търсите.
Комюни
Комюни е едно незабележимо градче в района на Женева. Колкото и да е неизвестно, то има ужасно минало.
Точно тук се е случило брутално убийство, в основата на което е напитката абсент, което станало причина тя да бъде забранена за повече от век. Мъртвопияният Жан Ланфрей убил цялото си семейство, след което насочил оръжието към себе си. Той оцелял, но оставил на малкото селище една ужасяваща история, за което местните хора вероятно не искат да си спомнят.
Езерото Каума
Близо до град Флимс в кантона Гризон има езеро, известно сред местните като Лаг ла Каума на техния романшки език. Името се превежда като „езерото на дрямката“. Спокойно, тихо и красиво място за разходка, езерото Каума е доста встрани от туристическите маршрути и само чака да бъде открито.
Тичино
Ако планирате да работите в Швейцария, хората от Тичино (Тесин) най-вероятно биха предпочели да забравите за техния кантон, който е до границата в Италия. Всеки ден около 60 000 души пресичат границата, за да работят в този регион.
Този факт предизвика публичен референдум през 2016 г., който имаше за цел да ограничи броя на чуждите работници там. И макар там да посрещат радушно туристите, ако търсите работа, местните биха искали да си помислите пак.
Тунелът Зоненберг
Тунелът Зоненберг е място, за което някои швейцарци биха искали да знаете, а други – не, ако се случи да сте в Люцерн, когато избухне ядрена война.
Този тунел, който удобно служи и като ядрено убежище, има място за около 20 000 души (около една четвърт от населението на Люцерн), и е оборудван с места за настаняване и запаси, в случай, че настъпи ядрена зима.
Приказно! Най-дългата разходка сред короните на дърветата ВИДЕО
Стената от черепи
Всички имаме скелети в гардероба, но малцина имат висока 3 метра и дълга 20 метра стена от черепи в мазето си. Точно това се намира под църквата „Свети Стефан“ в малкото градче Лоик (Leuk).
Никой не знае защо точно е направено това място, но преобладаващото мнение е, че просто не е имало достатъчно място на местното гробище. Дали местните са щастливи от този факт или не може да се съди по това, че Лоик не е известен с нищо друго, освен със стената от черепи.