Колкото и да обичаме да пътуваме има ситуации, които не можем да предвидим и понякога се оказваме неподготвени. За това ви предлагаме да видите 8-те грешки, които правим най-често преди или по време на път и какво трябва да направим, за да ги избегнем:
Не проучваш предварително къде отиваш
Много хора не се подготвят предварително за мястото, на което отиват – не четат информация за града, не влизат в сайтовете на забележителностите и така губят много ценно време, когато пристигнат тепърва да проучват. Освен това, често, ако закупиш билетите си онлайн плащаш по-малко.
Ще ви падне ченето – това е най-добрият град за живеене във Великобритания
Не внимаваш къде сменяш пари
Дали сменяш пари от България или директно на място понякога има много голямо значение. Разбира се, ако отиваш в страна, в която ще ползваш евро или долари е едно, но ако отиваш на място с екзотична валута, се поинтересувай предварително откъде е най-добре да смениш пари и прочети горе долу как върви курса. И нещо много важно – никога не се доверявай на услужливи търговци, които ти предлагам обмяна на пари на улицата.
Не търсиш сувенири по-евтино
Ако искаш да не даваш 2 или 3 пъти повече за магнитче или друг сувенир, просто избягвай да пазаруваш от магазинчетата, които се намират до най-емблематичните забележителности. Това е все едно да купуваш сувенири от летището – нека не се заблуждаваме, разбира се, че са по-скъпи! Колкото по-отдалечена е уличката, а магазинчето по-невзрачно, толкова по-голям е шансът да си купиш местен сувенир на по-ниска цена. Същото важи и за заведенията.
Не подценявай застраховката
Грешно с схващането „няма да си правя застраховка, а като стане нещо ще му мисля“. Застраховката е важна част от пътуването и в случай на нужда може да ти спести изключително много средства. Поинтересувай се предварително какво точно обхваща и ако престоят ти е по-кратък, не се замисляй и я направи за целия период.
Такси или градски транспорт?
Не си мисли, че само с такси можеш да се придвижваш навсякъде. Да, можеш, но това би ти струвало доста. В Европа, в повечето градове има добре устроено метро, с което можеш да се придвижваш на много по-добра цена. Провери също дневните и седмичните карти, които са още по-изгодни. От и до летище проучи трансферите или пък виж колко ще ти струва да наемеш автомобил под наем – тази услуга вече е съвсем достъпна.
Шофьорът припадна, какво трябва да направят пътниците
Не се запознаваш с местните правила
Дали можеш да влезеш в храма с обувки или трябва да се събуеш? Можеш ли спокойно да си пиеш бирата на улицата или е забранено? Има правила, които всеки турист следва да спазва, за да не обиди местните хора и да не прави грозно впечатление или по-лошо – да наруши законите и да има проблеми.
Валидност на документа за самоличност и визов режим
Преди да тръгнеш на следващото си пътешествие, провери докога е валиден доокументът за самоличност, с който ще пътуваш и имай предвид, че понякога има изискване неговата валидност да е минимум 6 месеца. Не забравяй и че не навсякъде можеш да пътуваш без виза или че на всяко летище можеш да се сдобиеш с такава. И за не изпаднеш в подобна ситуация, проверявай предварително или попитай своята туристическа агенция.
Ръчен багаж в самолета – всичко, което трябва да знаете
Не носи скъпи бижута и много пари
Не е тайна, че в повечето страни има хора, които чакат точно това – да те оберат. Те обикновено са на най-оживените площади, около най-посещаваните забележителности или в претъпкания градски транспорт и…чакат някой да се разсее само за миг…Именно затова те съветваме да избягваш да носиш скъпи бижута (В Доминикана, например, младежи със скутерчета директно дърпат синджирите от вратовете на туристите в движение), както и много пари в брой, освен, ако не е наложително, съветват от esky.