Шотландия е страна със суров климат. Може би именно заради това местната кухня се отличава с наличието на не толкова представителни, а също и сурови на вид ястия.
Пример за това може да бъде хагис - нещо като нашите колбаси, направена от агнешки субпродукти, пълнени и варени в овчи стомах.
На вид това национално ястие изглежда малко странно и леко плашещо, но за шотландците то е национална гордост.
На хагисът е посветена цяла ода, написана от легендарния поет Робърт Бърнс.
Ако сте на гости и откажете да опитате парченце от този деликатес, това значи да обидите стопаните.
Първите документални доказателства за хагисът се появяват през 18-ти век. В действителност, обаче, това ястие се е появило много по-рано.
Шведската маса в хотелите никога вече няма да е същата
Шотландците са народ, който непрекъснато е отсъствал от домовете си - или са били на пасбището, или на войната. В условията на поход е било много важно да имат под ръка нещо, което ще ги засити и едновременно с това е било лесно за пренасяне.
Хагисът е отговарял на всички изисквания. Неговият състав - агнешки дробчета, сърца, бъбреци, мас, е изключително хранителен.
След като Робърт Бърнс пише своята "Ода за Хагиса", ястието става знаменито и се превръща от ежедневно в празнично.
В деня, в който поетът е роден, се провежда истинска тържествена церемония, шотландците се събират и ядат хагис в съпровод на неговата поезия, поливайки всичко с уиски.
А ето и самата рецепта на хагиса.
Знаете ли коя е най-древната рецепта, която човечеството е усвоило от праисторията?
Сегашните шотландци не се опитват много да приготвят сами това ястие, защото процесът е доста сложен, макар и за това блюдо да не трябват чак толкова много неща.
Стомах от овен, агнешки вътрешности и натуралната мазнина.
Овес, лук, както и подправки.
За да получите действително качествено ястие, ще трябва да се потрудите поне половин ден. Сложността се крие в накисването на стомаха и измиването. Всички супродукти се мелят ръчно, след което се пържат на мазнина заедно с лука, без добавянето на нищо друго.
След това готовата смес се пълни в овнешкия стомах, но не много плътно, защото вътре се добавя и овеса. След като е напълнен, се шие и се вари не по-малко от три часа. Някои заливат готовия хагис с уиски.
Готовото блюдо се реже, пълнежът се вади и се подава с картофено пюре.