Без затвори, армия и адвокати – всички искат да живеят в тази просперираща страна

Без затвори, армия и адвокати – всички искат да живеят в тази просперираща страна

Продължителността на живота тук е втората най-голяма в света след Япония

Това е една малка, но удивителна страна. Продължителността на живота тук е втората най-голяма в света след Япония.

За реда, който е установен тук, могат да ѝ завиждат доста големи страни. Животът на местните жители е спокоен, уравоновесен, а туристите не спират да прииждат.

Тук няма армия, няма затвори и адвокати.

Това е Андора. Малката страна е сгушена в Пиренеите, а на картата изглежда като точка между Испания и Франция. Територията ѝ е едва 468 кв. км. Но въпреки това тя е независима и просперираща държава.

Тази европейска държава има най-малко туристи, а толкова много прелести

Населението на Андора е малко над 77 700 души, които средно живеят по 83,5 години. Тази голяма продължителност на живота се дължи на факта, че хората тук просто нямат причина да се тревожат, а положителните емоции са в изобилие. Както и на чистия планински въздух, разбира се.

Страна с двама владетели

Официално страната се нарича Княжество Андроа, но всъщност е съкняжество. Това е единственият пример в света за държава с двама „князе“. Първият е президентът на Франция, а вторият е епископът на Урхел от Испания.

Всъщност всичко се управлява от Генералният съвет на долините – така красиво е наречен парламентът.

Без армия, адвокати и затвори

Страната не е воювала от около 1000 години, така че защо да поддържа армия?

Интересен факт: в Първата световна война Андора обявява война на Германия, но не праща нито един войник на бойното поле. Затова при сключването на Версайския мирен договор тя била напълно забравена. Това било поправено чак през 1957 г.

Вътрешната сигурност на Андора е изцяло поверена на малобройна полиция, а външната се пази от Испания и Франция.

Престъпността там е близка до нула, затова и затворите се оказват безполезни институции. И тъй като няма престъпност, на кого му трябват адвокати? И зарди това, че защитавт престъпници, адвокатската професия не е сред най-уважаваните според андорците.

От какво живеят?

Основният приход в хазната идва от туризма. Андора е заобиколена от Пиренеите, чиито склонове са пълни със ски курорти. На база глава от населението, този малък планински оазис е най-туристическата държава в света. Годишно пристигат около 10 млн. туристи.

Любителните на голфа също се стремят да дойдат тук поне веднъж в живота си. Все пак тук е най-високият голф клуб в Европа. Височината на игрището с 9 дупки е 2250 метра надморска височина.

Освен от туризъм, в страна пристигат пари от търговия с различни стоки, заради които съседите – испанци и французи, с удоволствие пътуват до тук. Привличат ги ниските цени, доброто качество на стоките и липсата на износни мита.

Защо имигрантите обичат Андора

Интересното е, че в тази държава местните жители са по-малко от половината от цялото население. Това се дължи на факта, че страната е много привлекателна за имигранти, които са над 58%.

Основното нещо, което привлича чужденците, е ниската данъчна тежест, както и банковата конфиденциалност и поверителност на депозитите.

Кои са последните държави в света, останали без летище

9% от площта на Андора е обявена за част от световното наследство. Този процент е заето от парка Мадриу-Перафита-Кларор. Ледници, горски долини, зелени пасища и планински склонове – цялата тази красота е под закрилата на ЮНЕСКО от 2004 г. насам.

До Андора можете да стигнете през Испания или Франция. Страната няма собствено летище.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай