Британец защити решението си да посети Афганистан за „мъжка почивка“ и каза, че талибаните са много добре настроени към туризма и са се отнасяли с компанията добре.
Кийрън Браун е блогър за пътувания на пълен работен ден с мечта да посети всяка страна по света - дори тези, които повечето хора избягват.
29-годишният мъж е бил в 98 държави досега и докато навърши 30 години, той ще е надхвърлил 100, което според него ще отбележи огромен крайъгълен камък за него. Въпреки това, последната му екскурзия предизвика остри реакции, съобщава "Дейли Стар".
Браун наскоро публикува видео, събрало много гледания, в което насърчава хората да отидат на „мъжка почивка“ в Афганистан, където той прекарал осем дни в пътуване през контролираната от талибаните страна с няколко приятели.
След превземането на властта от талибаните през 2021 г. местните жители - особено жените и момичетата, са под все по-рестриктивен режим в ръцете на терористичното правителство, но Кийрън каза, че онези, които са го критикували, „вероятно никога не са напускали родните си градове“.
Публичните екзекуции и бичувания се налагат от талибаните, музиката е забранена, а жените и момичетата живеят под това, което Amnesty International описва като „драконовски режим“, където тяхното образование и свобода са силно засегнати.
Кийрън каза пред Star, че винаги е бил „заинтригуван от страни, които западните медии смятат за опасни“.
„Афганистан беше един от тях. Винаги, когато отида в такива страни, срещам най-милите и истински хора. По-малко посещаваните страни са много по-интересни за мен", каза той.
Кийрън подчерта, че не говори за талибаните, а по-скоро за местните жители, които са „наистина мили и дружелюбни“.
Браун каза още, че не вярва напълно на медийните съобщения, че на жените е забранено да шофират или да ходят на училище, тъй като през своя престой е виждал жени да шофират и да излизат от университети, носейки книги.
Самотните неомъжени жени в Афганистан са обект на строги правила за това къде могат да ходят и какво могат да правят. Въпреки че няма официални закони за настойничеството на мъжете, талибаните постановиха, че жените не могат да пътуват без мъж, който е в кръвна или семейна връзка с тях.
На жените е забранено да влизат във фитнес зали, паркове, гимназия и университет. Те също така са задължени по закон да носят бурка - скромно облекло, което ги покрива от главата до петите, разкривайки само очите им през мрежест отвор. Всяка жена, за която се установи, че не носи това правилно, е изправена пред арест и нечовешко отношение от страна на талибанската "морална полиция".
Историите за отношението към жени, задържани за „носене на лош хиджаб“, са ужасяващи и описват широко разпространено сексуално насилие, изтезания и дори убийства – талибаните отричат всички тези обвинения срещу тях.
Браун каза, че взаимодействията с талибаните са били постоянни през осемте му дни в Афганистан. Има контролно-пропускателни пунктове навсякъде в страната и всеки път, когато влезете в нов регион, трябва да регистрирате паспортните си данни при талибаните, за да могат да проследят местонахождението ви.
Въпреки това постоянно присъствие той каза, че не е имало проблеми на нито един от пунктовете - дори и за жените.
„Мисля, че тъй като те искат туризъм, се отнасят към туристите с голямо уважение, и това са мъже и жени. Имаше две жени пътешественички, които всъщност срещнахме в страната, и аз говорих с тях и ги попитах как възприемат страната“, добави Киърън.
„Талибаните се отнасят много по-добре към жените туристи, отколкото към действителните гражданки на тяхната страна.“
Той добави, че въпреки любезността им той никога не е чувствал, че талибанските войници са били искрени и е очаквал всеки момент да възникне проблем.
„Имаше двама американци и някак имахме усещането, че тъй като пътувахме с американци, щеше да има проблем, защото те бяха във война през последните 20 години.“
Браун каза, че макар да му е харесало времето в Афганистан, това не е страна, която би искал да посети отново.
„Преди това прекарах един месец в Пакистан и 100% бих посетил тази страна отново, но се почувствах като с Афганистан, не че беше опасно, просто беше едно от онези неща, при които, ако направиш нещо нередно, няма да си в безопасност.”
Относно реакцията, която получи за популяризирането на Афганистан пред своите 37 000 последователи, Браун каза, че не съжалява.
„В края на краищата това е моята работа. Правя видеоклипове за пътуване, независимо в коя страна отивам с доброто и лошото. Това е моя собствена платформа, в която споделям собствените си мнения и няколко видеоклипа станаха супер вирусни, така че независимо от това ще получите коментари с омраза".
Той добави, че хората, които критикуват, вероятно имат по-ограничени виждания от него.
„Много от коментарите с омраза, които получавам, са хора, които никога не са напускали родния си град и имат плитко мислене, защото дори и да публикувам за произволна друга страна като в Европа, хората ще кажат, че не е безопасно .”