Скалите, извисяващи се в небето като стълбове, в гръцкия регион Тесалия, са дом на православни манастири, където религиозните задължения се изпълняват от 1000 години.
Тези манастири са построени върху почти недостъпни върхове от естествени варовикови скали, някои високи до 500 метра.
Манастирите се намират близо до град Каламбака, в северозападната част на Тесалийската равнина, близо до река Пеней и по източните склонове на масива Пинд в централна Гърция.
Каламбака има само 12 хиляди жители, но дълга и богата история. Останките от гръцкия храм са включени в най-старата църква, построена през 10 век. По време на Втората световна война германската армия по време на окупацията на Гърция го опожарява, но след края на войната е възстановен.
За любителите на екзотичните дестинации: Море няма, но има 4000 острова
От 24-те построени манастира днес има само шест и те са известни като Метеора или плаващи скали. Това са Великият Метеорон, Варлам, Свети Стефан, Света Троица, Свети Никола Анапауса и Русану. Тяхната уникалност и красота са признати и от ЮНЕСКО, което ги поставя в списъка на световното наследство през 1988 г.
Докато монасите се събират около скалите още през 10-ти век, първият и най-голям манастир, Великият Метеорон, е построен 400 години по-късно. Всяка имала една или две църкви, стаи за монасите и трапезария. Някои са действащи и днес, въпреки че в тях вече няма много монаси. Районът става популярен сред туристите и поклонниците през 60-те години на миналия век, когато са построени пътищата, водещи до града.
Днес до манастира се стига по стъпала и мостове, изсечени в скала, но преди 1920 г. изкачването до него е било доста трудно, включващо стълби или издърпване до върха с въжета и мрежи.