Четвъртък пазара - какво не знаем за него и защо се нарича така?

Четвъртък пазара - какво не знаем за него и защо се нарича така?

По установена нез­найно откога традиция пазарът при моста на Марица се провеждал само в този ден

Интересна е историята на един от най-посещаваните и до ден днешен пазари в Плводив - Четвъртък пазара. Във фейсбук групата пловдивчанка напомня защо се нарича така и каква е неговата история:

Четвъртък пазара е най-старото тържище в Града под тепетата и има сведения, че е на повече от 350 години. 

Пазарът в миналото заемал голяма площ. През XVII век един от управители­те на Пловдив отгова­рял за реда на целия па­зар. Отделните видое стоки се продавали на строго определени места, кантарите на търговците редовно се про­верявали, а охраната била поверена на специ­ален отговорник.

Тълпи от туристи заливат тази страна заради "Белият лотос" СНИМКИ

По установена нез­найно откога традиция пазарът при моста на Марица се провеждал само в четвъртък. Про­дажбата един-единствен път седмично била наложена от търговци­те.

Защото освен зелен­чуци, плодове и птици, по сергиите се предла­гали и всякакви други стоки. Селяни и занаят­чии от околността про­давали далеч по-евтино, отколкото търговците в дюкяните. Ако пазарът работел всеки ден, го­ляма част от собствени­ците и наемателите на магазини щели да фали­рат. Едва през 1923 г. пловдивските общинари разрешили в града да има и втори  пазарен ден – понеделник.

Пътешественичка разкри тайната - как да си починете на Малдивите за 50 долара!

След Освобождени­ето пазарът останал на старото си място. Сергиите се намирали точно насред "магистралата" между София и Цариград. Защото мостът бил единствен в града и през него преминавало цялото движение.

Макар че все още нямало автомобили, а файтоните били най-бързото превозно средство, произшествията зачестили. Чашата преляла на 24 юли 1893 г., когато една каруца прегазила дете между сергиите. Три дена по-късно общинарите решили, че това повече не може да продължава. Така пазарът напуснал мястото, заемано от векове и се прехвърлил на днешния площад “Съединение".

Ужас: Пак изчезнаха туристи на гръцки остров!

Това било най-калното място в Пловдив. Едва през 1901 г. кметът Христо Танчев се заел да насипе чакъл и пя­сък, за да създаде малко по-добри   условия   за продавачи и купувачи.

През 1925 г. обаче било решено точно на това  място да се издигне паметник на Съединението, а част от сергиите били изместени пред днешния Дом на младоженците и околните улици. Няколко години по-късно пазарът бил върнат на площада.

През април 1955 г. е наречен "Пловдивски кооперативен пазар“. Масите му са 1400 на брой и е имало още между 150-175 павилиона и дървени къщички. На самото тържище имало и няколко кръчми, където често освен за да се нахранят, пловдивчани се събирали и за да бистрят политиката.

На 26 септември 1986 г. Четвъртък пазар започва да работи на днешното си място върху площ от 3342 кв. м.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай