Това е едно от най-колоритните, хаотични и претъпкани места на земята. Но няма да нужда да отделяте цели седмици, за да опознаете Мумбай – най-големият град на Индия и нейна финансова столица.
Можете да усетите вкуса и атмосферата на града дори само за 48 часа.
Вижте как за два дни да откриете всичко, което този изумителен град има да покаже.
Ниханги - индийската каста, която има свръхестествени сили
Ден 1
Сутрин
За да се ориентирате в обстановката, разходете се в южната част на „Марин Драйв“ – дълъг над 3 км булевард, заобиколен от палми. Тук ще усетите местния живот – семействата често се събират тук вечер, за да наблюдават залеза над Арабско море, пише „Дейли Мейл“.
След като се наситите на гледката, отидете до Колаба – намира се съвсем наблизо и там се намира един от най-големите улични пазари в града.
Оттам ви трябват 10 минути ходене, за да стигнете до Портата на Индия. Тя е изградена през 1924 година на мястото, където британският крал Джордж Пети за пръв път стъпва на индийска земя.
Там е пълно с местни, които продават абсолютно всичко.
Струва си да се отправите към близкия хотел “Taj Mahal Palace”. Въпреки че охраната там е строга, тъй като това е един от най-луксозните хотели на Мумбай, не е нужно да сте негов гост, за да надникнете в пущните общодостъпни зони с прекрасна цветна украса.
Следобед
Мумбай е домът на Боливуд, а вие можете да посетите Националния музей на индийското кино, който отвори врати миналата година в комплекса “Films Division” на “Pedder Road”. Там ще откриете хиляди експонати – от винтидж филмови плакати и оборудване до изтънчени костюми.
Оттам хванете такси за Бандра – от другата страна на моста, свързващ Бандра и Уорли (стигането до там ще стане много по-лесно, когато бъде завършена новата линия на метрото). Крайбрежният булевард, известен като Bandstand Promenade, е мястото, където са разположени много луксозни имения, притежавани от някои от най-големите имена на Боливуд.
Това е и идеално място за наблюдение на хората – фенове от цял свят позират пред домовете на актьорите, правяйки типични за филмите им движения.
Бандстанд е на пешеходно разстояние от църквата „Сейнт Андрю“, построена в края на 16-и век. Тя е една от най-старите църкви в Мумбай, отворена е за достъп и е известна със своята екстравагантна португалска архитектура и олтар, изработен от тиково дърво.
Вечер
Завършете деня в квартал “Lower Parel“. Някогашните фабрики, работещи с въглища и замърсявали въздуха в началото на 20-и век сега са заменени с блестящи небостъргачи, търговски центрове и най-добрите ресторанти и барове в града.
Можете да започнете с вечеря със старинния St Regis Mumbai’s Sahib Room & Kipling Bar, където едно от местата все още е резервирано за писателя Ръдиард Киплинг.
След това можете да се отправите към близкия хотел „Четири сезона“ и неговия бар на покрива, който е най-високият в Мумбай.
Ден 2
Сутрин
Качете се на ферибот за Гарапури – остров на няколко километра на изток от Портата на Индия. Известен е с храмовете си, издълбани в скалите, създадени през 5-и век.
Главният храм, посветен на Шива, е красив лабиринт от дворове и светилища. В центъра му се намира статуия на триликия Шива, представляващи образа му на унищожител, създател и пазител.
Препоръчително е да носите удобни обувки, за да не се спънете в неравните повърхности.
Обратно на сушата можете да възстановите изразходваната енергия в кафенетатана Парси – квартал, основан от персийци, бягащи от родината си заради зороастрийската си религия, през 19 век.
Кафенетата са изключително приветливи, създадени с акато места, където всички членове на обществото могат да се срещат свободно. За съжаление вече са останали много малко от тези места.
Следобед
Намиращият се в квартал „Форт“ Чхатрапати Шиваджи Махарадж Ващу Санграхалаяна е най-големият музей в града. Сградата, която има индийски, британски и арабски архитектурни елементи, е проектирана от Джордж Уитет – шотландски архитект, зад Портата на Индия.
Музеят е огромен, затова си вземете аудиоводач на английски, за да извлечете най-доборото от посещението си. Сред най-интересните места са глаерията, посветена на индийските миниатюри – изкуство от времето, когато религиозните текстове били изписвани на палмови листа, и хималайската галерия за изкуство, където ще видите украсени със скъпоцени камъни статуетки на будистки богини и красиво изработени гоблени от 17 век.
Това са най-опасните курорти в света
Вечер
Насладете се на отпускащо питие и вечеря в близкото кафене „Леополд“, което е голям хит сред пътешествениците. То, заедно с историческия ресторант, заема централно място в романа на Грегъри Дейвид Робъртс „Шантарам“.