Пуерто Рико не е независима държава, а е неинкорпорирана територия на САЩ. Всъщност островът никога не е бил независим.
Първоначално той е обитаван от коренния народ таино, който посрещнал Христофор Колумб, когато пристигнал на острова през 1493 г. Скоро след това островът станал испанска колония. Пуерто Рико остава в испанско владение до Испанско-американската война от 1898 г., която завършва с предаването на острова, заедно с други колонии като Филипините, на САЩ. По-късно на жителите на острова е дадено пълно американско гражданство и им е гарантирана политическа независимост, така че те сами да управляват вътрешните си работа, макар и да остават под суверенитета на САЩ.
Не сте подозирали на кого са кръстени тези 11 държави
Днес Пуерто Рико се счита за свободно присъединила се към САЩ страна. В нея, обаче, тече оспорван дебат за бъдещето на острова. Да стане ли американски щат? Да стане ли независима държава? Или да запази сегашното си положение като американска територия?
Пуерто Рико има тропически климат през цялата година. Средната температура там е 26 градуса по Целзий. Най-дъждовните месеци са май и октомври. Климатът на Пуерто Рико е една от причините той да привлича много туристи, въпреки че там има и урагани, съобщава World Atlas.
Пуерто Рико е неинкорпорирана американска тероитория. Жителите му са американски граждани, но те не могат да гласуват на президентските избори, освен ако не пребивават в някой от 50-те щата. Затова и островът няма свое представителство във федералното правителство, с изключение на т.нар. комисар-президент, който стои в Камарата на представителите в Конгреса, но няма права да гласува, освен в комисии.
Пуерто Рико има свое собствено правителство, което се занимава с повечето от делата на острова. Федералното правителство на САЩ е запазило контрол над някои неща като отбраната, международните отношения, междущатската и международната търговия, митниците, имиграцията, гражданството и валутата.
Пуерто Рико има около 2,8 млн. жителите. Още милиони пуерториканци живеят в Щатите, най-много в Ню Йорк и Флорида. Те постоянно емигрират от острова и от 2005 г. има рязък спад в населението на острова. Преброяването през 2010 показва, че там живели 3,7 млн. души.
Населението на острова е от различни раси и култури. То включва европейци, таино и африкаци. Близо 99% отп уерториканците се определят като поне частично латиноамерикаци. И английският и испанският са официални езици, но испанският е по-широко разпространен.
Райският карибски остров, до който се стига спокойно само с българска лична карта
Една от основните теми за пуерториканското общество днес е бъдещия статут на тази територия. Много хора искат Пуерто Рико да стане пълноправен щат. Друго искат запазване на статуквото. Има и пуерториканци, които предпочитат пълна независимост за острова.
Провеждани са няколко референдума с въпроса какъв да бъде статутът на острова. Последният се състоя по времена президентските избори през 2020 г. и с минимално мнозинство беше решено в полза на пълноправен статут на щат. Но това изисква одобрение от Конгреса на САЩ, а такова още не е дадено.