Историческият център на белгийския град Брюж – обект на световното наследство на ЮНЕСКО – се оказа поредната жертва на така наречената „сувенирна престъпност“.
Десетки калдъръмени камъни изчезват всеки месец от популярни туристически локации, съобщи общинският съветник по обществената собственост Франки Демон.
Паважът – новата туристическа плячка
„На емблематични места като Миневотер, Висмаркт, Маркт и музея Груутхус се смята, че между 50 и 70 павета изчезват всеки месец. А тази цифра може да е дори по-висока,“ заяви Демон. Според него кражбите се увеличават значително през активния туристически сезон – пролетта и лятото.
Поради това властите подозират, че именно туристи взимат паветата за спомен от посещението си в града.
Опасности и високи разходи за града
Освен че представляват част от културното богатство на Брюж, откраднатите павета създават и реални рискове за безопасността на пешеходците. Празните места се превръщат в капани за спъване и изискват скъпоструващи ремонти.
„За съжаление, нашите служители трябва постоянно да ремонтират дупки и разхлабени камъни. Това носи допълнителна работа и разходи – около 200 евро на квадратен метър,“ поясни Демон.
Призив към туристите: Оставете павето на мястото му
„Просто молим за уважение. Всеки, който се разхожда из Брюж, стъпва върху векове история. Оставете този камък там, където принадлежи,“ апелира Демон.
Тенденция, която се разраства и в други градове
Оказва се, че Брюж не е единственият град, пострадал от подобни действия. По трасето на известното колоездачно състезание Париж-Рубе също се крадат части от настилката, а в Рим прочутите „сампиетрини“ – павета от втвърдена лава – редовно изчезват в куфарите на посетители.
Кражбите на „нестандартни сувенири“ набират скорост, но за съжаление оставят след себе си щети и разходи, които често остават скрити за туристите.