Държавите, които имат население по-малко от среден български град

Освен от малкото земя, те често страдат и от недостиг на ресурси

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/drzhavite-koito-imat-naselenie-po-malko-ot-sreden-blgarski-grad Pochivka.blitz.bg
Държавите, които имат население по-малко от среден български град

По света има държави с население от милиони хора, дори стотици милиони. Но има и такива, чийто граждани са по-малко от един среден град. Тези страни обикновено имат ограничена територия, което означава, че няма много места, където хората могат да живеят и работят.

По тази причина най-малко населените държави имат по-малко възможности да трупат богатства и да създават възможности за гражданите. Освен от малкото земя, те често страдат и от недостиг на ресурси.

Според българското законодателство, според броя на населението градовете у нас се класифицират като „малки“, когато са с население от 10 до 30 хил, души, и „средни“ – с население от 30 до 100 хил.

От 10-те най-малки държави в света първите 4 са с население под 30 хил. Заемащата 10-о място Доминика има 71 810 души, което е почти колкото населението на Пазарджик (по данни от 2011 г.).

Вижте кои са 10-те най-слабо населени държави по света:

1. Ватикана – 825 души

Ватиканът – където се намира седалището на папата, е най-слабо населената страна на Земята. Едва 825 души живеят там. Повечето са свещеници и монахини от различни части на света.

Ватиканът е заобиколен от всякъде от територията на Рим – столицата на Италия. Въпреки малкия си размер Ватиканът е доста заможен. Всъщност Ватиканската банка има активи от 8 млрд. долара. Туризмът също носи доста приходи. Преди избухването на пандемията приходите от туризъм станаха тройно по-големи, след като папа Франциск зае Светия престол, съобщава Wolrd Atlas.

2. Тувалу – 11 650

Втората най-слабо населена държава в света са островите в Южния Тихи океан Тувалу. Тувалу е малък архипелаг в Полинезия, на около 1000 км северно от Фиджи и на около 2000 км на изток от Соломоновите отрови. Там живеят едва 11 650 души.

Територията на Тувалу е само 26 кв. км. Тя става все по-малка заради покачването на нивото на океана. „Тувалу потъва“ е често повтаряна фраза в страната.

3. Науру – 12 580 души

Науру е друга малка островна страна, разположена буквално на границата между Северния и Южния Тихи океан. Всъщност Науру е най-малката островна страна в света с площ от едва 12,9 кв. км.

12 580 души наричат Науру свой дом. В един момент науру е имала най-голям БВП на глав аот населението заради богатите си залежи на фосфат. Сега фосфатът вече е изчезнал, а БВП на Науру е най-ниският в света. Страната страда от ефектите на климатичните промени и прекомерното миньорство. Освен това Науру е най-дебелата нация, тъй като 71,1% от населението ѝ страда от затлъстяване.

4. Палау – 18 010 души

Палау е още една островна държавица в Южния Пасифик. В списъка с 10-те най-слабо населените държави в света тя е и най-младата, тъй като придобива независимост чак през 1990 г.

Палау се намира на около 700 км източно от Филипините. Съставена е от 250 острова, а цялото ѝ население е само 18 010 души. Въпреки че населението ѝ не е много по-голямо от това на Науру и Тували, тя има значително повече земя. Общата ѝ територия е 395,06 кв. км.

5. Сан Марино – 33 860 души

Сан Марино се намира в Централна Северна Италия, близо до Адриатическо море. Историята на страната тръгва от периода, когато градовете-държави са нещо обичайно в Европа. Всъщност Сан марино се счита за най-старата република в света.

Днес населението на страната наброява 33 860 души. Общата ѝ площ е 61,2 кв. км. Преди началото на пандемията Сан Марино се посещаваше от 3 млн. туристи годишно.

6. Лихтенщайн – 38 020 души

Лихтенщайн е малко европейско княжество, „заклещено“ между две държави без излаз на море – Швейцария и Австрия. Там живеят 38 020 души. Площта му е 99,78 кв. км.

За разлика от Сан Марино, Лихтенщайн няма много посетители. Всъщност е най-малко посещаваната страна в Европа. Въпреки размера и населението си, обаче, това е една много богата държава. Тя има втори най-висок БВП на глава от населението в света.

7. Монако – 38 960 души

Монако е друго малко европейско княжество. Намира се на северния бряг на Средиземно море, заобиколено по суша от територията на Франция. Монако е дом на 38 960 души.

Заради своята изключително малка теитория – 1,21 кв. км., това е най-гъсто населената държава в света – 26 337 души на кв. км. Повечето хора, които живеят там, са много богати. Всъщност милионерите са 32% от населението на Монако.

8. Сейнт Китс и Невис – 52 830

Сейнт Китс и Невис е държава в източно Карибско море, състояща се от два острова – Сейнт Китс и Невис. Населението ѝ е само 52 830 души. Това не включва стотиците хиляди туристи, които посещават страната всяка година, привлечени от красивите плажове.

През 2019 г. близо 1,2 млн. туристи са посетили Сейнт Китс и Невис. Туризмът е от изключително важно значение за икономиката на страната.

9. Маршалови острови – 58 790 души

Деветата най-слабо населена държава се намира в Микронезия в Тихия океан. Маршаловите острови са архипелаг от 29 атола и 5 отделни острова, покриващи огромна площ в океана, но със суша от едва 181 кв. км.

Населението на Маршаловите острови е 58 790 души. Най-големият град е столицата Маджуро, чието население е около 25 000.

10. Доминика – 71 810 души

Да не се бърка с Доминиканската република – Доминика е островна държава в източно Карибско море. Състои се от един остров, който гранични с Гваделупа на север и Мартиника – и двете френски задморски владения.

Доминика има население от 71 810 души. Това включва около 3000 коренни жители, известни като кариби (калинаго). Всъщност те са единствените коренни жители, останали да живеят на островите в източно Карибско море.

20-те най-слабо населени държави в света

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай