Собствениците на имоти в Европа вдигат тревога. Докато границите са затворени поради пандемията от коронавирус, жилища по морето, купени през различни години, се окупират от хора, които просто идват и завземат пустеещите домове.
В Испания, за да изгоните такива неканени гости, които на местния диалект се наричат окупаси, трябва да се свържете с полицията или професионалните охранители.
"Например вила, в която никой не е живял от миналото лято, беше завзета, чу се как окупасите разбиват ключалките, трябваше да се обадим в полицията. Дълго време охранителите опитваха да примамят тези хора оттам", казва Татяна Белова, която отдава имоти в Испания.
Окупасите се заселват в домовете на други хора с малки семейства на цели кланове.
Например в имението в Сан Исидро, което принадлежи на руски бизнесмен, 12 семейства са се нанесли наведнъж в негово отсъствие.
Всичките са с деца, така че според местните закони те ще трябва да бъдат изгонени чрез съдилищата. И сега, когато границите са затворени, хиляди собственици дори не подозират какво се случва в техните испански домове.
Заради COVID-19 Малдивите стават невъзможно скъпа дестинация
"Имахме случай с млада жена, която пътуваше в Европа, задържа се заради работата си, а после дойде карарантината и не можеше да се върне у дома.
Съседи й позвънили и казали, че къщата й е окупирана, тя позвъни в полицията, но докато отидохме там, те вече бяха опустошили каквото могат", разказва униформен от курорт в Испания.
Трудно е да се повярва, но законът е напълно на страната на окупасите.
Те могат да се регистрират в иззетия имот, а собственикът дори няма право да изключи тока или водата, пък окупасите трябва да ги плащат.
Сред тях са основно румънски цигани, мароканци, пакистанци.
Дейвид Ричардсън живее и работи в Лондон, но преди няколко години предприема пътешествие в Испания. Обикаля с месеци и населява основно празни къщи и апартаменти, успява да живее известно време в замък или в изоставена военна база.
„Има хора, които няма къде да живеят, и има къщи или помещения, където могат да живеят, и тъй като в Испания правата на човека са на високо ниво, ако той е обитавал къщата, не може да бъде изхвърлен, ако няма къде да живее“, обяснява Дейвид.
Покрай коронавируса много райони са на прага на беззаконието. Собственикът и полицията имат само първите 48 часа да влязат в жилището. Освен това вратите са отворени само за .
Райският остров, който пребори коронавируса за нула време
„Ние имаме конституционен принцип за неприкосновеността на дома, но какво се случва в тази ситуация. Когато влязат в къща и прекарат повече от 48 часа в нея, в този случай тя се превръща в техен дом и тогава при тях се прилага принципът на неприкосновеността на дома “, обяснява Мигел Хуарес, адвокат.
Той разказва, че в отчаянието си много собственици са принудени да плащат на окупаторите, само и само да напуснат завзетата територия.