Eфектът на карантината или кои са окупасите, които превземат изоставени домове

Докато границите са затворени поради пандемията от коронавирус, жилища по морето, купени през различни години, се окупират от хора, които просто идват и завземат пустеещите домове

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/efektt-na-karantinata-ili-koi-sa-okupasite-koito-prevzemat-izostaveni-domove Pochivka.blitz.bg
Eфектът на карантината или кои са окупасите, които превземат изоставени домове

Собствениците на имоти в Европа вдигат тревога. Докато границите са затворени поради пандемията от коронавирус, жилища по морето, купени през различни години, се окупират от хора, които просто идват и завземат пустеещите домове.

В Испания, за да изгоните такива неканени гости, които на местния диалект се наричат ​​окупаси, трябва да се свържете с полицията или професионалните охранители.

"Например вила, в която никой не е живял от миналото лято, беше завзета, чу се как окупасите разбиват ключалките, трябваше да се обадим в полицията. Дълго време охранителите опитваха да примамят тези хора оттам", казва Татяна Белова, която отдава имоти в Испания. 

Окупасите се заселват в домовете на други хора с малки семейства на цели кланове. 

Например в имението в Сан Исидро, което принадлежи на руски бизнесмен, 12 семейства са се нанесли наведнъж в негово отсъствие. 

Всичките са с деца, така че според местните закони те ще трябва да бъдат изгонени чрез съдилищата. И сега, когато границите са затворени, хиляди собственици дори не подозират какво се случва в техните испански домове.

Заради COVID-19 Малдивите стават невъзможно скъпа дестинация

"Имахме случай с млада жена, която пътуваше в Европа, задържа се заради работата си, а после дойде карарантината и не можеше да се върне у дома. 

Съседи й позвънили и казали, че къщата й е окупирана, тя позвъни в полицията, но докато отидохме там, те вече бяха опустошили каквото могат", разказва униформен от курорт в Испания. 

Трудно е да се повярва, но законът е напълно на страната на окупасите. 

Те могат да се регистрират в иззетия имот, а собственикът дори няма право да изключи тока или водата, пък окупасите трябва да ги плащат. 

Сред тях са основно румънски цигани, мароканци, пакистанци.

Дейвид Ричардсън живее и работи в Лондон, но преди няколко години предприема пътешествие в Испания. Обикаля с месеци и населява основно празни къщи и апартаменти, успява да живее известно време в замък или в изоставена военна база.

„Има хора, които няма къде да живеят, и има къщи или помещения, където могат да живеят, и тъй като в Испания правата на човека са на високо ниво, ако той е обитавал къщата, не може да бъде изхвърлен, ако няма къде да живее“, обяснява Дейвид.

Покрай коронавируса много райони са на прага на беззаконието. Собственикът и полицията имат само първите 48 часа да влязат в жилището. Освен това вратите са отворени само за .

Райският остров, който пребори коронавируса за нула време

„Ние имаме конституционен принцип за неприкосновеността на дома, но какво се случва в тази ситуация. Когато влязат в къща и прекарат повече от 48 часа в нея, в този случай тя се превръща в техен дом и тогава при тях се прилага принципът на неприкосновеността на дома “, обяснява Мигел Хуарес, адвокат.

Той разказва, че в отчаянието си много собственици са принудени да плащат на окупаторите, само и само да напуснат завзетата територия. 

 Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки! 

Горещи

Коментирай
2 Коментара
собственик
преди 4 години

Ами то и у нас е нещо подобно-не можеш лесно да изгониш нелоялни наематели-ако се опиташ,нямаш право-викат му самоуправство,и ще бъдеш наказан,че искаш да влезеш в собствената си къща.

Откажи
Елена
преди 4 години

Какъв е тоя малоумен закон - след 48 часа жилището става собственост на окупаторите. Явно го е измислил някой любител на сочни мангалски пишки!

Откажи