В столицата на южноазиатската държава Бангладеш, Дака, населението нараства с 5 процента годишно. Това са колосални числа, като се има предвид, че на територията на агломерацията в Дака живеят около 19 милиона души!
Не е изненадващо, че просто няма къде да живеете в този огромен мегаполис: луксозни индуистки храмове и мюсюлмански джамии са в съседство с грозни сиви високи сгради, произвеждащи дрехи, муселин и металорежещи машини, а фабриките се пресичат с дървени самоделни конструкции. Но основният ужас са градските гета.
Защо някои страни продължават да държат на лявото движение
По неофициални данни над 600 000 души живеят постоянно в бедняшките квартали на град Дака. За жилища служат колиби от картон или парцали, недовършени сковани къщи или палатки. Няма закрита канализация, водоснабдяване, осветление, транспортът е представен от рикши и железопътни влакове, които се движат насред пътя, често пресичащи гетото по средата.
Бедняшките райони на Бангладеш са пълни с боклук, битови отпадъци и мръсотия. В местна река, запушена с нечистотии, жителите се къпят, мият, перат дрехи, ловят риба. Заедно с липсата на медицински персонал и болници, това води до бум на всякакви болести. Между 2002 и 2013 г. има многократни огнища на малария и кожни заболявания.
Във всяка колиба, изработена от парцали, картон и дървена рамка, живеят семейства до 12-18 души. Средно в местните семейства с 6-10 деца много по-възрастни роднини живеят с по-млади в една стая поради липса на друго жилище. Обикновено само нощуват в колибите, храната се приготвя на групи от по 30-50 души от един „квартал” при големи огньове, пламъците на които често се разпространяват и в окаяните жилища. По време на урагани, палатките и колибите просто се помитат от силните ветрове в района.
Добра новина - гръцки експерти разкриха кога ще можем да ходим на море там
Причините за ужасното положение на обитателите на бедните квартали са ясни. От 1971 г. Дака е засегнат от строителния и търговски бум, като от провинцията се изсипали хиляди в столицата на младата държава Бангладеш. Към 90-те години в града вече липсвали места за всички жители и незаконните фавели, натъпкани с безработни, просяци и престъпници, се разрастваха като гъби.
За властите на Дака, бедните квартали са огнище на наркотрафик и грабежи. Те активно провеждат полицейски операции във фавелите, но физически не могат да разселят стотиците хиляди бедни хора от картонените колиби.