Паметникът Бузлуджа, известен със своята уникална форма, наподобяваща НЛО, се намира на връх Бузлуджа в Стара планина, близо до Казанлък. Този грандиозен монумент, издигнат между 1971 и 1984 година, е създаден в чест на основаването на Българската социалдемократическа партия.
След падането на комунистическия режим, паметникът е изоставен и оставен на произвола на времето. През последните десетилетия обаче разрушените му интериори са привлекли вниманието на хиляди посетители и са добили популярност в социалните мрежи.
Над 50,000 туристи годишно посещават Бузлуджа
Въпреки че достъпът до паметника е официално забранен поради нестабилното му състояние, около 50,000 посетители годишно - сред които градски изследователи и фотографи - се отправят към мястото. Паметникът често се появява в профили в социалните мрежи, посветени на изоставени места.
През 2020 г. международен екип от реставратори започна работа по консервация на вътрешните мозайки, които възхваляват комунистическите лидери и идеали. Мозаиките, съставени от над два милиона плочки и заемащи площ от около 1,000 кв.м., са сериозно увредени от частичното срутване на купола.
Предложение за нов туристически облик на Бузлуджа
Местният съвет на Казанлък предложи план за закупуване на паметника с цел превръщането му в туристическа атракция. Кметът на Казанлък, Галина Стоянова, заяви намерението си да инвестира 3.5 милиона евро от Плана за възстановяване на ЕС за възстановяване на сградата и развиването ѝ като туристическа дестинация.
Това е първото предложение от страна на обществена институция за закупуването на паметника, след като досегашните реставрационни усилия бяха финансирани от частни дарители. Паметникът понастоящем е собственост на българската държава, но преди това беше притежание на Българската социалистическа партия, която не разполагаше с необходимите средства за поддръжка.
Референдум за бъдещето на паметника
Въпреки че паметникът постепенно се превръща в културна и архитектурна ценност, той все още е символ на комунистическата идеология. Всяка година в близките планински склонове се провеждат събирания на социалистите в страната. Ако предложението на кмета бъде прието, на 17 ноември ще се проведе референдум, на който жителите на Казанлък ще гласуват дали общината да закупи монумента.