Посетителски туристически център ще отвори врати до края на годината в ямболското село Голям манастир. Богатата история на селището и колоритната природа привличат все повече гости в района.
Сградата на бившата Района потребителна кооперация, която от години се руши в центъра на селото, ще бъде преобразувана в посетителски център и отново ще може да се използва, съобщава БНР.
Проектът е на стойност 46 хил. евро, които са осигурени по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, посочи кметът на община Тунджа Станчо Ставрев:
"Туристическо дружество "Раднево" направи карта с туристическите пътеки на територията на Манастирските възвишения. Тази карта ще е обект на презентация в центъра, така че максимално много хора да могат да се запознаят със забележителностите в района".
Село Голям манастир е известно и с традиционния си българо-гръцки събор, който се провеждал на Манастирските възвишения още началото на XX век, когато в околните села е живеело компактно гръцко население. След тяхното заминаване за Гърция, след подписването на Ньойския договор, те всяка година около Спасовден отново се връщали за събора, а сега това правят техните наследници.