Драконовски мерки за сигурност са наложени в Гърция за рибари от България. През последните години много нашенци излизат с лодките си в Бяло море, но южната ни съседка въведе тежки санкции при нарушения на правилата. Трябва да се знае, че на определени язовири риболовът е напълно забранен за българи, а причината за това е, че не само ловят много риба, но и замърсяват околната среда.
Оплакванията най-вече са свързани с боклуците, които оставят след себе си българските риболовци и паленето на огньове, които са строго забранени. Глобата за това е 400 евро. Риболовът в Северна Гърция най-често се извършва във водите на Струма, Места и притоците от Родопите и Беласица. Особено подходящо място за риболов с лодка е това до брега на безлюдното островче Тасупола, където брегът е почти отвесен и морето е дълбоко над 30 м, и гъмжи от скъпи риби, но за този вид риболов вече е необходимо разрешително, което се изважда в Кавала срещу такса от 20 евро, пише "Труд".
Почна се! Първи гръцки плаж забрани пушенето
В Егейско море има над 500 вида риби, а за любителите рибари добрата новина е, че за риболов с въдица от брега на река или на морето не се изисква издаването на разрешително. Тази процедура няма да ви се спести, ако сте решили, че ще ловите риба с харпун. Ако практикувате любителски риболов със собствена лодка, трябва да имате валидна застраховка и капитанско свидетелство. Без разрешително е позволен риболовът от брега с въдица или само със стръв.
Навсякъде в страната е забранен риболовът с динамит или с растителни или химични вещества, които парализират или убиват рибата. Наказанията за нарушителите на това правило са строги – ако властите хванат нарушителя за първи път може да го затворят за период от 5 месеца до 3 години, да му наложат глоба и да му отнемат плавателното средство.
В случай, че някой бъде заловен да не спазва закона за ловене на риба с динамит, наказанията са още по-строги. Разрешителното за любителски риболов се издава на рибари, които желаят да ловят риба с харпун или от лодка в морето. На тях им е забранено да използват мрежи, защото за това е необходимо да си изкарат разрешително като професионални рибари.
Как така? Туристите се увеличават, хотели по морето пред фалит
Всеки рибар има правото да хване не повече от пет кила риба в рамките на 24 часа, с изключение на случаите, в които само една от рибите е по-тежка от пет килограма.
Харпунджиите също трябва да са наясно със забраните и правилата, които им налага законът. Ако ловят в открито море, трябва да са снабдени задължително с шамандура в жълт цвят с жълто знаменце с диагонална червена линия, на която е изписано „?.?.” (подводна дейност). Това е необходимо за тяхната сигурност, а шамандурата при нормални условия трябва да се вижда от поне 300 метра, като харпунджията трябва да се движи в радиус от 50 метра около нея.
Специални правила за харпунджиите:
Забранено е ловенето на риба с харпун: През целия месец май всяка година;
Веднага след залязването на слънцето;
От деца, които не са навършили 16 години;
На разстояние не по-малко от 200 метра от места, където обикновено плуват хора;
На разстояние не по-малко от 200 метра от места, където се извършват пристанищни дейности, има кораби или други плавателни съдове, както и рибарски мрежи;
На разстояние не по-малко от 200 метра от места, където има кораби на котва;
В морски зони, откъдето минават кораби и лодки, както и на входовете на пристанища;
На харпунджиите е забранено да махат стръвта от кукичките на други рибари, както и да им е зареден харпуна, когато са извън морето;
Забранено е да използват кислородни бутилки или други механизми за дишане под вода. От тази забрана се изключват случаите, когато става дума за изследвания или други дейности свързани с риболова, в случай че има разрешение от министъра на земеделието, но важи само за определен период от време и определени райони;
Забранено е да използват подводна светлина, както и да ловят риби полеки от 150 грама.