Изгубеният град на древната империя Чимор в Перу

Изгубеният град на древната империя Чимор в Перу

Тя е била силно развита, но инките са я унищожили

От 2007 г. изгубеният град на инките в Мачу Пикчу официално е едно от чудесата на съвременния свят. Преди Империята на инките обаче силно развитата предколумбова култура Чиму (1000-1470 г. сл. н. е.) е управлявала северния крайбрежен регион на Перу.


На запад от съвременния град Трухийо („Град на вечната пролет“) в Перу, на пустия бряг, се намира древният град Чан Чан, построен от кирпич (смес от слама, глина и вода). Това е невероятен комплекс от почти 20 км2, в който живеят над 60 000 души и е най-големият град в предколумбовата Америка.

Алкохолният туризъм на младите финландци

На пръв поглед ще видите само пустинни и пясъчни хълмове. Трябва да се приближите, за да различите 12-метровите стени около руините на град Чан-Чан. Въпреки разрушителното въздействие на времето, археолозите успяха да спасят част от древните сгради.


Градът е построен по ясен градоустройствен план. Той отразява желанието да се отдели елитът от простолюдието. Цитаделите са подобни на U-образни вили. Чан Чан е преди всичко политическата столица на древната империя Химор, за което свидетелстват многобройни храмове. За съжаление тези структури са били до голяма степен повредени от грабители и метеорологични условия.


Чан-Чан се състоял от 10 крепостни цитадели, наричани още императорски сгради. Всяка от тях съдържала надгробна могила, изпълнена с обширен набор от погребални дарове, включително керамика, текстил и орнаменти от благородни метали.


Чан Чан също така е бил религиозен център. Чиму е бил почитан от няколко божества, свързани с ежедневието. За разлика от инките или маите, те не се кланяли на слънцето, което било твърде разрушително в региона. Културата Чиму обожествява луната, която се вижда както през деня, така и през нощта. Луната контролира приливите и отливите и влияе на цъфтежа на растенията. Океанът също бил важно божество: чиму му се молили за богат улов.


През 1470 г. императорът на инките Тупак Юпанки успява да завладее Чан Чан, което в крайна сметка става краят на цивилизацията Чимор. Когато чиму установили своето селище в сух регион, те трябвало бързо да се адаптират към условията. Затова те разработили усъвършенствана напоителна система, която им позволила да превърнат пустинята в плодородна равнина. Но тази сила била и тяхната слабост. Инките знаели, че не могат да влязат в оградения град и решили да унищожат напоителната система. Лишен от вода Чиму, бързо се предал на нашествениците.


Златото, среброто и керамиката на Чиму остават почти непокътнати, след като инките завладяват града. Но щом испанците се качили на сцената, започнал пълен грабеж. Всичко запазено обаче може да се види в близките музеи.


Цивилизацията на Чимор оставила след себе си голям брой предмети като доказателство за тяхното изкуство. Въпреки че обработването на земята е една от основните задачи на Чиму, металургията и керамиката заемат по-голямата част от ежедневието им. Многобройни предмети, открити по време на разкопките, служат като отлично доказателство за знанията им.


Вази и предмети за поклонение от благороден метал са фино обработени. Чиму са известни и с керамиката си под формата на различни същества и животни.

Висящите къщи в Куенка: Балкони над пропастта в хармония между природа и архитектура

Темите за селското стопанство и риболова могат да се видят и в градската архитектура. Барелефният декор е направен под формата на риби, вълни и животни. Геометричните фигури също са на видно място в изкуството на чиму.


По едно време опустошителни наводнения и проливни дъждове нанесли сериозни щети на голяма част от външните части на града. Все пак е възможно да посетите впечатляващо ремонтирания комплекс и да се насладите на широките площади, кралската гробна камера и сложните структури на един от най-големите кирпичени градове в света.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай