Как да оцелеем в самолетна катастрофа - инструкции от експерт

Как да оцелеем в самолетна катастрофа - инструкции от експерт

Какво да правим с одеалото, предпазния колан и защо да си свалите шала

Все още се надявам полетите да се върнат в живота ни. Също така се надяваме, че описаните тук съвети никога няма да бъдат полезни за никого. 

Да започваме! Ако, когато дремете в самолетния стол, се събуждате и предмети летят из салона, най-важното нещо, което трябва да направите, е да не се паникьосвате. Вземайки се в ръце, трябва да направите следното.

Андрей Легошин е заместник-директор на отдела за противопожарни и спасителни сили, специални противопожарни сили и сили за гражданска защита на Русия, спасител от международна класа.

Той представя план (така да се каже) за действията ви по време на самолетна катастрофа.

„Гнездото на огнения орел“: Най-мистериозното място в Сибир

1. Стриктно следвайте командите на екипажа и не поемайте инициативата

„Членовете на екипажа преминават специално обучение и ясно знаят по-добре от вас как да действат в извънредни ситуации“, обяснява Андрей Легошин. Типичен пример: именно внимателно изслушаното ръководство за безопасност спаси живота на четирима пътници на Самоанския Боинг-707 през 1974 г., който падна от няколкостотин метра на пистата на летището в Паго-Паго и се запали. За да се спасят тези умни хора използвали аварийните изходи към крилото, а останалите 97 пътници щурмували традиционния вход-изход и попаднали в тапа.

Разследването показа, че повечето пътници щяха да се снасят, ако просто бяха наясно с аварийните люкове.

2. В случай на декомпресия, поставете кислородна маска

Че салонът е разхерметизиран, ще разберете по звука на въздуха, който излиза през дупка в корпуса със силен рев.

Кислородната маска изведнъж ще падне върху вас - сложете я веднага (именно я сложете, а не просто я придържайте към лицето си).
Пригответе се за рязък спад в надморската височина - така пилотите се борят с декомпресията, на височина под 3 хиляди метра съдържанието на кислород във въздуха става повече или по-малко нормално. Възможно е да има ефект, който се случва, когато въздухоплавателно средство влезе в зона на турбуленция - при неочаквана загуба на височина от няколко десетки метра в секунда, разхлабените неща и незакопчаните пътници могат да полетят до тавана и след това да паднат надолу.

3. Извадете всички остри и твърди предмети от джобовете си

Писалка, ключове, електронна цигара, гребен - всички тези предмети нямат място в дрехите ви, могат да причинят наранявания.

Трите основни правила в Тайланд: Санук, Сабай и Суай

4. Свалете всичко от врата си

Вратовръзка, шал, бижута на верижка - всичко това може да ви навреди. Свалете очилата си, ако ги носите. И ако сте свалили обувките си преди началото на полета, не забравяйте да ги поставите отново на краката си - напълно е възможно да се наложи да ходите върху счупено стъкло, горещ метал или горяща пластмаса.

5. Пригответе за удара в земята

Проверете дали вашият предпазен колан е закопчан, групирайте се: поставете добре краката си върху подножието на креслото пред себе си, покрийте главата си с ръце и се наведете така, че да лежите с лице надолу на коленете. Така ще избегнете сериозни щети на вътрешните органи и ще предпазите главата си от удари. Вземете сериозно тези съвети, както направи 9-годишният холандец Рубен ван Асоув на 12 май 2010 г. на борда на Airbus-330-202, който се разби, докато кацаше на летището в либийската столица Триполи.

Както самото момче по-късно каза, той не е развързал предпазния си колан през целия полет и когато станало ясно, че самолетът пада, изведнъж си спомнил сюжет от телевизионна програма, който разказва как да се държиш по време на самолетна катастрофа. В резултат Рубен се отървал само с прости фрактури на двата крака.

6. Защитете дихателните си органи

Ако след като удари земята, самолетът не е избухнал, вашата задача е да не загубите съзнание и ако започне пожар, да не се задушите. Веднага покрийте носа и устата си с парче от какъвто и да е материал (шалът и вратовръзката, свалени в точка 4, ще свършат работа) и се опитайте да стигнете възможно най-ниско - бягайте приведен до аварийния изход, защото димът се събира в тавана на салона.

7. Защитете се от огъня, като хвърлите връхните си дрехи или се увиете в одеяло, което дават в самолетите

„Но тук има важен нюанс", казва Андрей Легошин.  "Проверете от какво е изработено одеалото. Ако е от синтетика, тогава под въздействието на висока температура то ще започне да се топи и да се лепи плътно към тялото. Най-добре е одеялото да бъде вълнено - в много самолети дават точно такива. И в никакъв случай, преди да преодолеете пламъка, не трябва да пръскате вода, както правят филмовите герои. При огромна температура водата моментално ще заври и вие просто ще се сварите живи."

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

възмутени

възмутени 07.06.2020 13:18

Модератора на блиц е шампион по простотия.

ДО МОДЕРАТОРА

ДО МОДЕРАТОРА 07.06.2020 13:39

Ако простотията летеше, то модератора на блиц щеше да бъде птица.

внимание

внимание 07.06.2020 15:03

Потребителите в сайта трябвая да внимават, защото модератора робот в блиц е заразен със симптоми на умствена недостатъчност. Той не може да различава действителността с забранените думи.

лечител

лечител 07.06.2020 15:12

Дори и лечител не може да излекува модератора на блиц. Защото той се нуждае от специализирана клиника с дълго лечение. Много хора могат да му заврат в главата уй, но не и акъл. Той е против свободата на словото и печата като налага цензура.

Курвелия

Курвелия 07.06.2020 15:27

Модератора на блиц обича да си измисля че в коментарите има забранени думи. Така изтрива много коментари и се превръща в марионетка без собствено мнение. Такива като него заличават истината и разлагат фактите.